Архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст во Ерусалим

На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст, што е првпат ваква чест да му се укаже на архиереј на МПЦ-ОА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment