Белгија прва воведе задолжителен карантин поради мајмунските сипаници

 1,558 

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунски сипаници, бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна болест, а лекарите предупредуваат на „значителен пораст“ на случаите во ОК.

Заразените со вирусот сега ќе мора да бидат изолирани три недели, соопштија белгиските здравствени власти, откако беа пријавени три случаи во земјата.

Инфекциите, од кои првата беше забележана во петокот, сите се поврзани со фестивал во пристанишниот град Антверпен.

Сето ова доаѓа откако лекарите предупредија дека ОК се соочува со „значително“ зголемување на инфекциите, а одговорот на владата беше „критичен“ за спречување на нивното ширење, пренесуваат медиумите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment