Битола новозаболени 125, оздравени 83 , едно лице починато од Ковид 19

 76 

Во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 677• Битола – 125• Куманово – 82• Прилеп – 72• Охрид и Струмица – по 47• Велес – 38• Тетово – 36• Штип – 35• Кавадарци – 27• Гостивар – 17• Свети Николе – 16• Гевгелија и Ресен – по 13• Кочани – 12• Струга – 11• Кичево, Неготино и Крива Паланка – по 10• Радовиш и Крушево – по 8• Виница – 6• Делчево – 5• Демир Хисар и Македонски Брод – по 4• Берово, Пробиштип, Кратово и Богданци – по 3• Дебар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1

Од вкупниот број на позитивни (1.348), регистрирани се 145 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 4 починати лица од Скопје (55г, 76г, 76г и 82г), и по едно починато лице од Прилеп (64г), Битола(77), Струмица (60), и Демир Хисар (71). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од: • Скопје – 400• Битола – 83• Прилеп – 53• Кавадарци – 37• Куманово и Струмица – по 31• Охрид – 25• Штип – 20• Велес и Гевгелија – по 16• Кочани – 13• Гостивар – 11• Валандово – 10• Кичево – 7• Ресен – 6• Виница – 5• Крушево – 4• Неготино и Свети Николе – по 3• Тетово, Пробиштип и Богданци – по 2• Струга, Радовиш, Демир Хисар и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.706.696 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 244.632, бројот на оздравени пациенти е 220.400, на починати е 8.100, а бројот на активни случаи изнесува 16.132

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment