Битолчанецот се заканувал дека ќе го убие и Габриел Ескобар и други американски дипломати

 121 

Основното јавно обвинителство од Прилеп донесе наредба за започнување на истрага против 56-годишниот С. З од Битола, осомничен за кривично дело загрозување лица под меѓународна заштита и две кривични дела загрозување на сигурноста.

На 11.12.2021 година, во рачно напишано писмо на англиски јазик, осомничениот се заканил дека ќе го убие Габриел Ескобар, помошник секретар во Стејт департментот на САД за надзор на политиката во државите на Западен Балкан, како и други американски дипломати. Писмото го адресирал до Амбасадата на САД во Скопје и истиот ден го испратил по редовна пошта преку АД Пошта на Северна Македонија-подружница ЦРПС Прилеп.

извор и цел текст https://www.slobodenpecat.mk/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment