Во најстарата црква во Битола одбележан празникот Сретение Господово

На 15.02.2022 г., кога го празнувавме празникот Сретение Господово, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски, ѓаконите Ѓорѓи Делев и Златко Гјоргиевски,  отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола. 

На Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment