Киев е подготвен за преговори со Русија за неутрален статус?

 108 

Украина е подготвена да започне преговори со Русија за неутрален статус, но сепак неопходни се безбедносни гаранции, јавуваат украинските медиуми, повикувајќи се на зборовите на советникот на украинскиот претседател, Михаил Подољак.,

Во меѓувреме според украинските власти, Русите влегле во областа Оболон. Во моментов таму се водат борби.
Украинските власти ги повикаа луѓето да останат во своите домови и да подготвуваат молотови коктели. Оваа област се наоѓа на 10 километри од центарот на Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment