Облачно време со појава на магла и слаб ветер

Променливо облачно, по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 1 до 7, а максималната ќе достигне од 11 до 16 степени.

Во Скопје и во околината претежно облачно со појава на магла и со слаб ветер од јужен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 11 степени.

Во сабота ќе има значителна промена на времето со врнежи, кои на места ќе бидат пообилни (над 25 л/м2).

На планините врнежите ќе бидат од снег, а во текот на денот врнежите од дожд ќе преминат во снег и во пониските места.

На планините ќе се формира поголема, а во некои пониски места помала снежна покривка.

За време на викендот ќе дува засилен, повремено силен северен ветер, а температурите значително ќе се намалат и ќе се задржат ниски до средината на следната седмица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment