Русија ја засилува нуклеарната подготвеност

 111 

Руската нуклеарна тријада ја засилува борбената готовност со засилен персонал, му рекол Шојгу на Путин.

Во неделата, рускиот претседател нареди националните сили за нуклеарно одвраќање да бидат ставени во состојба на висока готовност по „агресивните изјави“ на НАТО во врска со руската воена операција во Украина.Претходно, министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Трус, предупреди дека доколку Русија не биде „запрена“ во „Украина“, ситуацијата може да ескалира во конфликт со НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment