Спасовски: Нема никаква потврда дека девојчето исчезнало пред „Силбо“ или пред „Броз“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски нагласи дека интензивно се работи на расчистување на случајот на 14-годишното девојче В.Ѓ. од Скопје. 

Одговарајќи на пратеничко прашање на Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ, Спасовски во Собранието информира дека на 27 ноември во 11 часот во ПС за општа надлежност Центар од страна на таткото е пријавено дека истиот ден околу 7.27 часот неговата малолетна ќерка веќе излегла од станот на улица „Наум Наумовски – Борче“ и се упатила до ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“. 

„Тука е сочинет веднаш записникот од страна на Одделот за потраги и од полициските службеници веднаш бил распишан локален распис по стапување со излегување на лице место, пребарување на терен, извршен разговор со родителите на детето и започнуваат проверка на терен“, рече Спасовски. 

Министерот за внатрешни работи појасни дека прво е формиран еден штаб којшто работи исклучиво на оваа проблематика во СВР Скопје, односно во ПС Центар.

Цел текст https://mkd.mk/node/530978

фото МКД.МК

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment