УКРАИНА:Подготвени сме за прекин на огнот и мир.Се согласивме со предлогот на претседателот на Руската Федерација!

 73 

Прес секретарот на украинскиот претседател, Серхиј Никифоров вечерва на Фејсбук објави дека „Украина е подготвена да разговара за прекин на огнот и мир, а во тек се консултации за местото и времето на преговарачкиот процес со Русија“, пренесе украинската агенција Укринформ.

– Честитки колеги! Морам да ги отфрлам наводите дека одбиваме да преговараме. Украина беше и останува подготвена да зборува за прекин на огнот и мир. Ова е нашиот постојан став. Се согласивме со предлогот на претседателот на Руската Федерација. Овие часови се водеа консултации меѓу страните за местото и времето на преговарачкиот процес. Колку побрзо почнат преговорите, толку се поголеми шансите за враќање во нормален живот – напиша Никифоров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Leave a Comment