ДЕМАНТ!МВР ги демантира лагите на Мицкоски! Лицето кое пукаше кај Скендербег не е вработено во МВР

 632 

 632  Демант Министерството за внатрешни работи најостро и категорично ги демантира лагите кои претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги изнесе на српската телевизија Прва, дека уапсеното лице кое пукаше со пиштол при инцидентот на плоштадот Скендербег бил вработен во МВР. Како што МВР веќе информираше, во врска со случајот со брза реакција на полицијата веднаш беше приведен Е.Ј.(40) од Скопје, со што беше избегнат поголем инцидент. Предметниот пиштол му е одземен и вештачен, обезбедени се сите докази против него, а до ОЈО е поднесена кривична пријава по брза постапка за кривично дело…

прочитај повеќе...

Апасиев:СО СИТЕ АЛТЕРНАТИВИ ТРЕБА ДА ИГРАМЕ А ВО ЕУ САМО КАКО МАКЕДОНЦИ

 760 

 760  (Изјава на Претседателот на Левица, проф. Д-р Димитар Апасиев) „Преговорите со ЕУ не треба да се прекинат, меѓутоа треба да влеземе во ЕУ како Македонци. Се случуваат геополитички тектонски пореметување, и ние треба да го фатиме курсот на новиот светски поредок – во којшто ЕУ ќе биде само слуга на Америка. Има повеќе алтернативи, и секој свесен политичар треба да ги игра сите. Европската е само една од алтретнативите. Нашиот став е да не се затвара вратата потполно, но, да не се става сѐ на една карта. Видовме дека…

прочитај повеќе...

Приведени две лица од Ресен поради фрлање на експлозивна направа

 946 

 946  На 08.07.2022 полициски службеници од ОВР Ресен ги лишија од слобода С.К.(34) и О.Б.(47), двајцата од Ресен. Тие се сомничат дека на 07.03.2022 извршиле кривично дело „предизвикување општа опасност“, со фрлање на експлозивна направа во двор на жител на с.Царев Двор, ресенско.Во координација со Јавен обвинител, по документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

прочитај повеќе...

МВР:Пронајдена дрога на подрачјето на СВР Битола, при реализација на превентивната активност „Безбедно лето

 2,023 

 2,023  На 08.07.2022 во временскиот интервал од 22.00 до 01.00 часот, во рамки на превентивната активност на СВР Битола „Безбедно лето“, патроли составени од полициски службеници од Отсекот за превенција во содејство со Одделението за полиција и криминалистичка полиција и родители, педагошки служби од училиштата и преставници од советот за малолетничко престапништво од Општина Битола извршија обиколка и посета на угостителски објекти, училишни дворови, паркови и друг јавен простор каде има присуство на малолетници во ноќните часови, односно простор кој се користи за ноќна забава на малолетници. Оваа активност е…

прочитај повеќе...