СЕКОЈА ВИ ЧЕСТ ЈП ПАЗАРИ! Чистење на бујната вегетација околу Градскиот Реонски Пазар

 1,082 

 1,082  Од денешната акција, ПРЕД И ПОТОА – чистење на бујната вегетација околу Градскиот Реонски Пазар, зад урбната заедница Горги Наумов и Техничкото училиште. Еве како беше претходно Благодарение на ЈП Пазари овде ова место добива сосема нов лик.

прочитај повеќе...

Во пресрет на празникот на Светите бесребреници Козма и Дамјан!Параклисот во Битола

 2,438 

 2,438  екари, бесребрници и чудотворци. Овие двајца Светители беа родени браќа, родум од Рим, уште како деца крстени и воспитани во христијански дух. Имаа голема благодат од Бога да ги лечат луѓето и животните од секоја болест и мака, и тоа со едноставно полагање на рацете врз нив. За својот труд не бараа никаква награда, од болниот бараа единствено да поверува во Господ Исус Христос. Наследија голем имот, но го раздадоа милостиво на бедните и неволните. Во тоа време во Рим царуваше царот Карин. Пред него гонителите на христијанството ги…

прочитај повеќе...

На територијата на СВР Битола санкционирани 23 возачи кои возеле пребрзо

 1,094 

 1,094  На 11.07.2022 на територијата на СВР Битола, полициски службеници спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возила со брзина поголема од пропишаната. Притоа, санкционирани биле 23 возачи, од кои по 3 санкции се изречени на територија на Битола, Прилеп, Демир Хисар и Македонски Брод и 11 санкциии на територија на Ресен. фото илустрација а веста е превземена од дневниот билтен официјален бев сајт на МВР https://mvr.gov.mk/izvadok-od-dnevni-nastani/2660

прочитај повеќе...

Кај Хераклеа во Битола и кај Старата Болница приведени поради марихуана

 695 

 695  На 11.07.2022 на место викано „Сива вода“ кај археолошкиот локалитет Хераклеа, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Битола ги лишиле од слобода С.М.(34) од Скопје, М.М.(30) и С.М.(29), двајцата од Битола, затоа што кај нив биле пронајдени и одземени марихуана и прашкаста материја. По документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. На 11.07.2022 на место викано „Стара болница“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола лишиле од слобода малолетник од Битола, затоа што кај него била пронајдена марихуана. По…

прочитај повеќе...

Кај депонијата во Неготино маж пронајден починат

 969 

 969  Во близина на неготинското село Дуброво, кај градската депонија Неготино, синоќа околу 22 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово, пронашле тело на починато машко лице, на возраст од 25 до 35 години, информираа денеска од СВР Велес. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на јавен обвинител, телото било дадено на обдукција. Бил извршен увид на лице место.

прочитај повеќе...