Две лица во случајот со запаленото возило на пратеникот Ристески се приведени

 2,244 

 2,244  Две лица се приведени во случајот со запаленото возило на пратеникот Петар Ристески, кое во пожар целосно изгоре вчера во раните утрински часови. Едното лице е од прилепското село Ново Лагово на возраст од 41 година, а другото лице е од Прилеп на возраст од 31 година. Според јавниот обвинител од прилепското основно јавно обвинителство Маријана Илиеска, на едно од двете лица, 31-годишниот прилепчанец му е определен притвор до осум дена поради спречување на службеното лице во извршувањето на должноста. -Се прибира доказниот материјал во случајот, налогот е даден…

прочитај повеќе...

Претреси во КПД Прилеп: кај осудените лица пронајдени ножеви и други забранети предмети

 7,728 

 7,728  Денеска (21.07.2022) полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за специјални полициски операции – Единица за брзо распоредување, во координација со Управата за извршување на санкции, спроведоа координирана полициска акција во Казнено-поправниот дом Прилеп. Притоа, извршени се претреси во Казнено-поправниот дом Прилеп, со цел пронаоѓање недозволиви или забранети предмети кај лица осуденици кои се на издржување казна затвор, во насока на превентивно делување и спречување на вршење на кривични дела во казнено-поправните установи. При претресите се пронајдени и одземени: ножеви,…

прочитај повеќе...

45 санкционирани возачи во Прилеп

 7,254 

 7,254  Во текот на изминатата вечер (20/21.07.2022) во периодот од 20.00 до 02.00 часот Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе засилена акциска контрола на територијата на град Прилеп за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се 45 возачи, од кои 16 возеле без возачка дозвола, четири возеле под дејство на алкохол. Изречени се четири мерки за возачи на мотоцикл поради некористење заштитна кацига за време на возење, а исклучени се 24 возачи и три возила од сообраќај… Засилените акциски…

прочитај повеќе...

Денес се празнува  светиот Прокопиј 

 3,031 

 3,031  Роден е во Јерусалим, од татко христијанин и незнабожна мајка. Името најпрво му беше Неаниј. По преминувањето на таткото, мајката го воспита синот сосема во духот на римското идолопоклонство. Кога Неаниј порасна, го виде еднаш царот Диоклецијан и толку го засака, што го зеде кај себе во дворецот на војничка служба. А кога овој злочестив цар почна да ги брка христијаните, го одреди Неаниј да оди со еден одред војска во Александрија за во неа да ги сотре христијаните. По патот на Неаниј му се случи нешто слично како…

прочитај повеќе...

Нарушен јавниот ред и мир кај Градското шеталиште Битола

 2,113 

 2,113  На 21.07.2022 во 04.00 часот во СВР Битола било пријавено дека во угостителски објект на Градско шеталиште во Битола, А.М. и Д.С., двајцата од Битола, го нарушиле јавниот ред и мир со оштетување на инвентарот во објектот и со физички напад врз едно лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, по што ќе следи соодветен поднесок.- информираат од СВР БИтола

прочитај повеќе...