Во дебарско полицијата пронајде парцели со канабис кој на црн пазар би се добила марихуана од 500.000 евра

 3,177 

 3,177  Во дебарско пронајдени парцели со канабис од кој на црниот пазар би се добила марихуана во вредност од околу 500.000 евра На 27/28.07.2022 од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Блато, при Регионалниот центар за гранични работи Запад, во месноста Орман, атар на дебарското село Спас, во непосредна близина на границата со Република Албанија, по преземени мерки и активности, пронајдени се повеќе парцели засадени со канабис сатива. Притоа, на парцелите биле засадени околу 500 стебла, од кои на црниот пазар би се…

прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Само една фирма, блиска до власта Стентон градба од Битола, се јавува на тендер за чистење на автопатот Миладиновци-Штип

 3,031 

 3,031  Само со СДСМ на власт, на  тендер од 767 илјади евра не се јавува ниту една голема градежна фирма, туку само фирма, блиска до партијата и нивен кандидат за градоначалник.Фантастични 767 илјади евра за чистење на одронот на автопатот Миладиновци – Штип, тежи работата која што Македонија пат ја става на тендер, а на него се јавува само Стентон градба од Битола, фирма блиска до власта и до кандидатот за градоначалник на Битола од СДСМ, Христо Кондовски. Како е можно на тендер за градежни работи – чистење  а одрони,…

прочитај повеќе...

Нас во светот најтешко ни е да сватиме како да се молиме за непријателите

 4,913 

 4,913  Сакал човек или несакал треба да се моли за оние кои не го сакаат, и кои се оптеретени со лоши мисли. Треба да се молиме и да им посакуваме се најдобро, затоа што сакале или не тие мора да се ослободат од злото кога ќе видат дека неможат да ги остварат своите планови. И колку повеќе мислат лошо толку повеќе Бог на своите им прави добро. Нас ни се враќа она што му посакуваме на ближниот. И ако одиме во црква на причест нема ништо да ни вреди ако…

прочитај повеќе...

Св. великомаченичка Марина (Oгнeна Марија)

 3,562 

 3,562  Рoдум e oд Антиoхија Писидиска oд нeзнабoжeчки рoдитeли. Дури вo свoјата 12 гoдина Марина слушнала за Гoспoда Исуса Христа какo сe oвoплoтил oд Прeчистата Дeва, какo направил мнoгу чуда, примил крстна смрт и славнo вoскрeснал. Нeјзинoтo младo срцe сe разгoрeлo сo љубoв кoн Гoспoда и сe завeтила дeка никoгаш нeма сe oмажи, и уштe сакала сo сeта душа да пoстрада за Христа и да сe крсти вo крвта на мачeништвoтo. Нeјзиниoт таткo ја намразил пoради нeјзината вeра и нe ја смeтал за ќeрка. Царскиoт намeсник, Oлимвриј, дoзнавајќи oд Марина…

прочитај повеќе...