ПОВИСОКА МИНИМАЛНА ПОТРОШУВАЧКА КОШНИЦА ЗА 23 ОТСТО ОД ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА

 2,279 

 2,279  Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај 2022 година, во однос на мај 2021 година, изнесува 109.4. Индексот на трошоците за живот во мај 2022 година, во однос на истиот месец од претходната година, бележи зголемување од 11.9 %, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 12.1 %, што значи дека реалната плата е намалена во однос на месец мај, 2021 година. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај 2022 година е пониска во споредба со…

прочитај повеќе...

Стево, вошка беше, вошка и ќе останеш!Црвена младина со контра герила акција

 1,887 

 1,887  Црвена Младина го корегираше транспарентот којшто утринава беше поставен од платениците на СДСМ. Помладокот на Левица откако го поправи транспарентот, на којшто сега помеѓу две бугарски знамиња е напишано „Стево, вошка беше, вошка и ќе останеш“, им го врати поставен на надвозникот кај Бихаќка.

прочитај повеќе...

 “Безбедно лето 2022” СВР Битола-Полициска станица Прилеп и Полициска станица Демир Хисар на средби со граѓаните

 1,008 

 1,008  На 05.08.2022 СВР Битола-Полициска станица Прилеп и Полициска станица Демир Хисар реализираа превентивна активност со граѓани кои живеат во колективни станбени објекти и во централните градски подрачја на Прилеп и на Демир Хисар по планот за “Безбедно лето 2022”. На средбата беше разговарано за заштита од провални и разбојнички кражби. На граѓаните, исто така, им беа поделени и летоци со мотото “БЕЗБЕДНА ЗАЕДНИЦА МИРНА ЗАЕДНИЦА”.

прочитај повеќе...

Кривична пријава за примање поткуп

 5,049 

 5,049  Кривична пријава за примање поткуп Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против С.С. од Скопје, полициски службеник во полициска станица при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ На 26.07.2022, при вршење службени дејствија на автопатот Скопје – Миладиновци, при контрола на патничко возило, пријавениот побарал и примил 2.000 денари од лице за да не изготви записник и прекршочен платен налог за сторен и констатиран сообраќаен прекршок. После тоа, оштетеното лице го…

прочитај повеќе...

Нови цени на горивата!Бензинот поевтинува

 832 

 832  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,42% во однос на одлуката од 4.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,077%, кај дизелот за 1,823%, кај екстра лесното масло за 2,619% и кај мазутот зголемување за 0,624%. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 2,00 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,…

прочитај повеќе...