Сообраќајна поука на сообраќајната полиција на СВР Битола во рамки на „Безбедно лето”

 818 

 818  На 04.08.2022, Полициската станица за безбедност на сообраќајот во СВР Битола спроведе сообраќајна поука за возачите кои непрописно ги паркирале возилата во претходниот период. На поканата за сообраќајна поука имаше одзив од голем број на возачи и таа се состоеше од презентирање на правилата и прописите од „законот за безбедност во патниот сообраќај“ кој ја регулира оваа материја, најчестите причини за случување сообраќајни незгоди со потешки последици, опасностите од непочитување на правилата и статистиката за случени сообраќајни незгоди на подрачјето на Битола. Во текот на поуката беа прикажани повеќе…

прочитај повеќе...

Продолжија превентивните активности на СВР Битола во рамки на „Безбедно лето 2022“

 845 

 845  На 04.08.2022, полициски службеници од СВР Битола-Полициско одделение Новаци спроведоа превентивна активност во која беа опфатени повеќе теми и проекти. Во селата Долна Чарлија, Будаково, Трап и Ношпал, беа одржани средби со месното население во врска со проектот „Безбедна заедница – мирна заедница”, при што беше укажано за важноста на заштитата на нивните домови и имот од кражби . Исто така, беше разговарано и беа поделени летоци со едукативна содржина по проектот „Да ги чуваме нашите шуми од пожари, ѓубре и несовесно однесување“. На 04.08.2022, полициски службеници од СВР…

прочитај повеќе...

Времето денес:Сончево со мала облачност, температурата до 38 степени

 1,876 

 1,876  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 31 до 38 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб северен ветер и максимална температура до 37 степени. И утре ќе се задржи многу топло време со пораст на дневните температури, а од недела во попладневните и вечерните часови ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.…

прочитај повеќе...

Светител на денот:Св. свештеномаченик Аполинариј

 1,754 

 1,754  Свети Аполинариј потекнуваше од Антиохија. Му беше ученик на апостол Петар, кој го ракоположи за епископ на Равена. Во Равена Аполинариј проповедаше 12 години и многумина привлече кон Христа, а потоа беше испратен во прогонство на Балканот поради злобата на равенските старешини јазичници. Тој и тука не заборави на службата што му беше доверена па проповедаше за Христа по целиот полуостров три години, за повторно да биде прогонет, сега назад во Италија. Гледајќи го повторно во Равена, равенските старешини не можеа да го истрпат неговото присуство, па ги нахушкаа…

прочитај повеќе...