Од пазарот се повлекува небезбедна серија на органски сок од брендот ХИПП

 1,538 

 1,538  Од пазарот се повлекува небезбедна серија од Органски био сок од јаболко од брендот ХИПП. Се повикуваат потрошувачите кои го имаат купено посочениот производ истиот да не го употребуваат, односно да го вратат на местото каде е купен, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. – Врз основа на нотификацијата која преку Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ) на Европската унија, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ја доби вчера во доцните попладневни часови, утрово, врз основи на извршена вонредна инспекциска контрола,…

прочитај повеќе...

Во битолско обид за убиство

 923 

 923  Приведен маж од битолско, се обидел да го убие својот татко СВР Битола, до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против Ј.А(33) од с.Барешани, битолско, поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела „убиство во обид“ по член 123 во врска со член 19 и „загрозување на сигурноста“ по член 144 од Кривичниот законик На 25.08.2022 околу 09.00 часот во семејната куќа во с.Барешани, пријавениот со остар предмет му нанел повреда на неговиот татко Ѓ.А.(58), по што му одзел пари. Набргу потоа, Ј.А. бил пронајден и…

прочитај повеќе...