Денес се празнуваат Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета, родители на Св Јован Крстител

 2,042 

 2,042  Таткото на Свети Јован Предвесник. Син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата чреда на богослужење во храмот ерусалимски. Жена му беше Елисавета, ќерка на Совија, сестрата на Света Ана, мајката на Пресвета Богородица. Во времето на царот Ирод, детеубиецот, еден ден Захарија служеше според својата чреда во ерусалимскиот храм. И во олтарот му се јави ангел Божји, од когошто Захарија се уплаши. А ангелот му рече: „Не плаши се, Захарија“ (Лука 1). И му објави ангелот дека неговата жена Елисавета ќе роди син, според нивните молитви.…

прочитај повеќе...

14 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

 1,343 

 1,343  Во текот на изминатата вечер (17/18.09.2022)во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата констатирани и законски санкционирани се 14 возачи. За време на контролата биле санкционирани и 14 останати прекршоци.  Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила- потенцираат од СВР Битола фото илустрација

прочитај повеќе...

Приведен дилер од Битола пронајдена марихуана

 1,215 

 1,215  На 18.09.2022 полициски службеници од Полициската станица Битола и криминалистичката полиција при СВР Битола извршија претрес во дом во Битола и патничко моторно возило во сопственост на В. Р. (38) од Битола. При претресот е пронајдена и одземена марихуана, дробилки и други предмети со траги од марихуана. Лицето е лишено од слобода и по документирање на случајот ќе следува кривична пријава.- соопштуваат од СВР Битола официјално соопштение на СВР Битола

прочитај повеќе...