Цената на лебот во Македонија ќе продолжи да расте

 1,246 

 1,246  Компаниите од мелничко-пекарската индустрија најавија зголемување на цената на лебот и на пекарските производи ако не добијат субвенционирана струја од државата. Велат дека жито и брашно имаат, ама цената на струјата и гасот секојдневно расте, поради тоа ќе морат да ги зголемат цените за да можат да ги платат сметките за струја и да опстанат. Освен што плаќаат десетпати поскапа струја од компаниите во регионот, плаќаат и 100 отсто повисоки трошоци за пренос што ги прави понеконкурентни на пазарот. Доколку продолжи растот на цените на струјата и гасот, тие…

прочитај повеќе...

Студени утра а преку ден до 25 степени

 1,316 

 1,316  Времето денеска ќе биде студено во утринските часови, а преку денот ќе се задржи сончево со мала до умерена облачност, инфорира Управата за хидрометеоролошки работи. Во западните делови од Македонија ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умeрен ветер, претежно од северозападен правец, а УВ-индексот ќе изнесува шест. Утринските температури ќе се движат од 1 до 10 степени, а дневните од 18 до 25.

прочитај повеќе...

Денес е спомен на чудата на Св. Архангел Михаил

 5,465 

 5,465  Во Фригија имаше едно место наречено Хони („нурнување“) недалеку од Ерапол; и на тоа место извор со чудотворна вода. Кога Светиот апостол Јован Богослов со Филип го проповедаше Евангелието во Ерапол, тој погледна на она место и прорече дека таму ќе се отвори извор на чудотворна вода од која многумина ќе добијат исцеление и дека тоа место ќе го посети великиот Божји Архистратиг Михаил. Наскоро потоа ова пророштво се исполни, се отвори извор којшто заради својата чудесна сила се прочу на сите страни. Еден незнабожец во Лаодикија имаше нема…

прочитај повеќе...