Кристијан Голубовиќ во Задруга 6, жестоко го одбрани македонскиот учесник

 453 

 453  Адам Лабунски македонски учесник во реалното шоу Задруга 6 на тв Пинк беше малтретиран од друг учесник Урош Чертиќ, кој ем што му ја откорна косата туку постојано го навредуваше викајќи му дека е македонско девојче. Лабунски плачеше цело утро и ја молеше продукцијата да го спаси и да го извадат од Задруга 6. Сето тоа го посматраше и Кристијан Голубовиќ кој исто така е учесник во реалното шоу. Кристијан во повеќе наврати го опомена Урош да престани физички да малтретира послаби од него но Урош продолжи по свое.…

прочитај повеќе...

Акциска контрола на СВР Битола, констатирани нерегуларности, следуваат кривични пријави

 1,499 

 1,499  На 20.09.2022 во временскиот период од 10.00 до 13.00 часот од страна на Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола во содејство со инспектори од Министерството за животна средина и Државниот пазарен инспекторат Битола беше извршена контрола во 4 правни субјекти и 5 складови на физички лица кои не се регистрирани за вршење дејност -откуп на секундарни суровини-отпад. При проверка во складовите на физичките лица М. В. (32)и Ф.М. (44) од Битола констатирани се низа нерегуларности: непоседување дозвола за вршење на дејност, немање законски неопходна документација, неводење на книговодствена…

прочитај повеќе...

Командир на полициска станица оди во затвор за дрога

 959 

 959  По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, во Основниот кривичен суд Скопје беше објавена осудителна пресуда за К.С. – командир на ПС, обвинет за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“. На обвинетиот за кој обвинителството докажа дека го сторил кривичното дело што му става на товар, судот му изрече казна затвор во траење од четири години и шест месеци. -Aкцијата…

прочитај повеќе...

Белиот леб на Жито Лукс од 470 се смали на 400 грама а цената остана иста?

 364 

 364  За да го скријат поскапувањето, производителите користат разни начини. Ова е еден од нив. Преку ноќ, обичниот бел леб на Жито Лукс од 470 се смали на 400 грама. Се е исто, освен грамажата. Се разбира и цената не се менува Пресс24.мк (извор)

прочитај повеќе...

Во Битола 2 нови случаи на Ковид

 1,174 

 1,174  Во последните 24 часа направени се 887 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 38 • Куманово – 8 • Велес – 6 • Кавадарци – 4 • Охрид, Кичево и Гевгелија – по 3 • Битола, Прилеп и Штип – по 2 • Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Берово – по 1 Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 21 реинфекција. Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: • Скопје – 54 • Кавадарци и Прилеп – по 7 • Куманово – 6…

прочитај повеќе...