Дневен билтен СВР Битола:Физички напади, полицијата ги затекна додека краделе во круг на прилепска фабрика

 4,921 

 4,921  21.09.2022 На 21.09.2022 во СВР Битола, 29 – годишна жена одБитола пријавила дека нејзиниот сопруг Н.В. физичкија нападнал. Се преземат мерки за расчистување наслучајот. На 20.09.2022 во СВР Битола, Д.Ј.(24) од Битолапријавил дека на 08.09.2022 на ул.„Младински бригади“во Битола бил физички нападнат од А.Н. од Битола. Сепреземаат мерки за расчистување на случајот.На 20.09.2022 во 16.30 часот, полициски службеници од СВР Битола – ОВР Прилеп ги лишиле од слободаЕ.Б.(34) и А.М.(32), двајцата од Прилеп. Тие билезатекнати при извршување кривично дело кражба вокруг на фабрика во Прилеп. Кај нив биле пронајдени…

прочитај повеќе...

Лабунски ги подготви куферите , ќе бега од Задруга 6 поради Урош

 766 

 766  Адам Лабунски си ги пронајде патиките во вреќа за отпадок а за тоа според Лабунски виновен е Урош. Урош учесник во Задруга 6 веќе повеќе од десет дена го малтретира Лабунски со навреди и физички контакт каде што и му ја откорна косата. Потоа Христијан Голубовиќ го удри Урош велејќи му дека се сили на послаби. Голубовиќ додаде дека да беа надвор ќе го искршеше цел поради што малтретира послаби од него. Лабунски веќе неколку денови ја моли продукцијата да го извади и спаси од тој демот. Сега тој…

прочитај повеќе...

Претрес во Прилеп, пронајдена дрога, приведени две лица

 4,259 

 4,259  На 20.09.2022 во Прилеп, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп – СВР Битола го лишиле од слобода Е.Д.(35) од Прилеп. При претрес во неговиот во дом во Прилеп, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и дигитална вага. Исто така, во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп  го лишиле од слобода и Д.Џ.(35) од Прилеп затоа што при преглед во патничко возило „форд фиеста”, кое го управувал, бил пронајден и одземен амфетамин. Лицата биле приведени…

прочитај повеќе...

Акциска контрола на СВР Битола, пронајдени и одземени бесправно исечени огревни дрва, приведени четири лица 

 1,297 

 1,297  Во текот на 20.09.2022, полициски службеници на СВР Битола спроведоа акциска контрола за спречување и откривање на лица кои вршат бесправна сеча и транспорт на огревно дрво. При контролата пронајдени се 17 кубни метри огревно дрво и лишени од слобода биле четири лица. Во Крушево полициски службеници затекнале патничко возило – комби „застава” без регистарски ознаки, управувано од С.С.(61) од Крушево. При контролата во возилото биле пронајдени околу 4 м3 огревно дрво без  документација.  Возилото и дрвата биле одземени и предадени на шумска полиција Крушево. Во атарот на с.Крапа,…

прочитај повеќе...

Променливо облачно време со температура до 21 степен

 383 

 383  Времето денес ќе биде променливо облачно, од пладне и попладне со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува умeрен, наместа по должин на Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната ќе достигне од 14 до 21 степен, информираат од УХМР. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 18 степени.

прочитај повеќе...