Се укинува забраната за движење во шума

 4,541 

 4,541  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја укина забраната за движење во шума и шумско земјиште. Како што се наведува во соопштението, забраната е укината по претходно барање на ЈП „Национални Шуми“ – Скопје, од каде е добиена проценка дека е намалена опасноста и ризикот за појава на шумски пожари. Забраната беше воведена на 24 јуни.

прочитај повеќе...

3 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

 880 

 880  Во текот на изминатата вечер (21/22.09.2022)во периодот од 20.00 до 01.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата констатирани и законски санкционирани се 3 возачи. За време на контролата биле санкционирани и 15 останати прекршоци.  Акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила. -соопштуваат од СВР Битола

прочитај повеќе...

Се празнуваат Светите Јоаким и Ана, родители на Пресвета Богородица

 5,059 

 5,059  Свети Јоаким беше син на Варпафир, од Јудиното колено, и потомок на царот Давид. Ана беше ќерка на свештеникот Матан, од коленото Левиево, како и првосвештеникот Арон. Тој Матан имаше три ќерки: Марија, Совија и Ана. Марија се омажи во Витлеем и ја роди Саломија; Совија се омажи исто така во Витлеем и ја роди Елисавета, мајката на свети Јован Предвесник; а Ана се омажи во Назарет за Јоаким и во својата старост ја роди Пресвета Богородица. Јоаким и Ана живееја во брак педесет години и беа бесплодни. Живеја…

прочитај повеќе...