Адам Лабунски: Зел капар за да пее на матура, момчето ЗАГИНАЛО, а тој одбил да ги врати парите!

 1,627 

 1,627  – Адам Лабунски со сите сили се труди да се прикаже во добро светло во реалното шоу „Задруга 6“, додека во родната Македонија веќе некое време е многу омразена личност. Причината за тоа е што поранешниот учесник на „Пинкови ѕвездички“ и „Ѕвезда Гранда“ не сакал да му го врати капарот на семејството кое го ангажирало за свирката која била откажана бидејќи нивниот син загинал, пишува вечерва „Блиц.рс“. Имено, пејачот бил ангажиран од таткото на младиот човек за да ја прослави матурата, но забавата не се одржала поради несреќата во…

прочитај повеќе...

СВР Битола известува за боево гаѓање

 4,008 

 4,008  Ве известуваме дека на ден 25.09.2022 на место викано„Осој”, атар на с.Суводол, демирхисарско и на местовикано „Леково”, прилепско како и на 27 и 28.09.2022 наместо викано „Леково”, прилепско, од 08.00 до 16.00 часотќе се спроведе боево гаѓање од страна на припадниците наполицијата .23.09.2022СВР Битола

прочитај повеќе...

СВР Битола со апел до граѓаните!

 2,324 

 2,324  Секторот за внатрешни работи Битола- ОВР Ресен вопресрет на зголемените земјоделски активности кои ќе сепревземаат за време на претстојниот Јаболкобер, апелирадо сопствениците на трактори земјоделски машини,трактори и приклучната механизација да ги доведат воисправна состојба, да бидат регистрирани, техничкиисправни и прописно осветлени и означени. Согласнонашите статистики најчести причини за слученисообраќајни незгоди во овој временски период сенесоодветно осветлени трактори, приколки и работнимашини. СВР Битола-ОВР Ресен, исто така, упатува апел брзината надвижење да се прилагоди спрема условите на патот, асогласно Законот за безбедност на сообраќајот напатиштата, кој брзина на движење на јавни…

прочитај повеќе...

Билтен на СВР Битола 23.09.2022

 1,978 

 1,978  СВР Битола23.09.2022 На 22.09.2022 во СВР Битола, 87-годишна жена одсело во општина Могила пријавила дека восемејниот дом во селото била физички нападнатаод нејзината снаа Б.И.. Се преземаат мерки зарасчистување на случајот. На 22.09.2022 во Полициското одделение Новацибило пријавено дека настанал пожар во с.Новациво куќа сопственост на Д.Л.(68) од с.Новаци.Пожарот бил изгаснат од екипа одТериторијалната противпожарна единица Битола,а повредени лица нема. Увид извршила екипа наСВР Битола.На 22.09.2022 во ОВР Прилеп, Д.В.(46) од Прилеппријавил дека бил физички нападнат од Р.С., којго оштетил и неговото патничко возило. Сепреземаат мерки за расчистување на…

прочитај повеќе...

СВР Битола поднесе кривична за лице од Оптичари битолско, кај него пронашле марихуана

 282 

 282  Секторот за внатрешни работи Битола, до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против З.Д.(34) од с.Оптичари, битолско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори”. На 20.06.2020, полициски службеници од Одделение за криминалистичка полиција при СВР Битола извршиле преглед над пријавениот, при што пронашле марихуана.- информираат од СВР Битола

прочитај повеќе...