Тимовите за брз одговор за заштита и спасување под вода на Дирекцијата за заштита и спасување во потрага по исчезнато лице

 315 

 315  На ден 27.09.2022 г. од СВР Тетово пријавено е дека патничко возило излетало во реката Вардар кај Желино. Ведаш беа мобилизирани тимовите за заштита и спасување под вода кои заедно со припдниците на МВР и вработените на подрачното оделение на ДЗС- Тетово почнаа да пребаруваат во водите на реката, со цел да се пронајде возачот на возилото и евентуално други сопатници. ДЗС секогаш е поготвена да излезе на терен да им помогне и на дригите институции со цел исполнување на законските обврски Секакви други информации кои не само што…

прочитај повеќе...

Архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст во Ерусалим

 8,642 

 8,642  На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст, што е првпат ваква чест да му се укаже на архиереј на МПЦ-ОА.

прочитај повеќе...

Министерството за одбрана демантира дека се селектираат војници преку СДСМ

 785 

 785  Министерството за одбрана информира дека процесот на пријавување и селекција за конкурсот за прием на професионални војници се спроведува согласно професионални норми и стандарди. Во врска со натписите во некои портали, а се однесуваат на објава на фејсбук профил на општинската организација Арачаиново на политичката партија СДСМ ве информираме дека процесот на пријавување и селекција за конкурсот за прием на професионални војници се спроведува согласно професионални норми и стандарди и МО и Армијата не дозволуваат било какви партиски или друг вид на влијание. Во Армијата војниците кои ќе бидат…

прочитај повеќе...

30 дневен притвор за дилерот од Битола

 595 

 595  На 26.09.2022 во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода В.М.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени 14 пакувања хероин, повеќе различни видови таблети, дигитална вага и други предмети со остатоци од непозната материја и пари во различни апоени.Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање и расчистување на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.30 дневен притвор за дилерот од Битола СВР Битола

прочитај повеќе...

Во с.Лева Река полицијата од СВР Битола-ОВР Ресен , пронајде 10 м3 огревни дрва без жиг

 1,590 

 1,590  На 26.09.2022 во с.Лева Река, ресенско, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Ресен пронашле околу 10 м3 огревно дрво без жиг и соодветна документација. Исто така, на 26.09.2022 во Ресен, од Е.К. од Ресен било одземено патничко моторно возило „југо” без регистарски ознаки натоварено со огревно дрво без документација.Дрвата биле предадени на Шумска полиција и се преземаат мерки за расчистување на случаите.

прочитај повеќе...