Автомобил се движи во рикверц на патот Ресен – Битола

 1,698 

 1,698  На профилот на „Гласот на Америка“ се појави видео на кое може да се забележи еден автомобил кој се движи во рикверц и предизвикува голема опасност. Автомобилот се движи наназад на патниот правец Ресен – Битола, а такво нешто е недозволиво. Возачот поради некоја причина не го завртел автомобилот и предизвикува голема опасност кон другите учесници во сообраќајот. Видео: Глас на Америка, Aвтор: Мики Трајковски, Охрид VIDEO TUKAhttps://www.facebook.com/watch/glasnaamerika/

прочитај повеќе...

И поповите ќе им укажуваат на верниците да штедат струја

 9,020 

 9,020  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оставри средба со поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, на која разговараа за енергетската криза и мерките кои ги презема Владата за полесно справување. Министерството за економија соопшти дека Бектеши го информираше поглаварот на МПЦ за мерките и препораките на Владата за штедење електрична енергија за институциите, домаќинствата и за бизнисот. – Ситуацијата со енергетската криза со која се соочуваме е сериозна и апелираме до сите граѓани да придонесат секој на свој начин полесно да…

прочитај повеќе...

8 дена притвор за дилерот од Битола

 1,292 

 1,292  8 дена притвор за битолски дилер за кој што СВР Битола веќе информираше дека при претрес пронашле марихуана СВР БИТОЛА известува дека на дилерот му е определен притвор од 8 дена

прочитај повеќе...

Димовски е сменет од началник на Единицата за интервентна полиција

 8,715 

 8,715  Димовски беше командант на Единицата за прв одговор и интервенција „Алфи“, а во 2019  година беше назначен за началник на новата Единица на интервентна полиција. Димовски од понеделник не е началник на ЕБР фокус

прочитај повеќе...