Регионална полициска акција на подрачјата во Битола, Демир Хисар и Ресен

 2,582 

 2,582  СВР Битола, Полициската станица за безбедност на сообраќајот и криминалистичката полиција при СВР Битола денеска (04.10) во времето од 14.00-18. 00часот спроведе регионална акциска контрола за управување на моторни возила за време на активна забрана за управување или кога забраната не е запишана во возачката дозвола. Акциската контрола се спроведе на подрачјето на Битола, Демир Хисар и Ресен при што констатирани беа 18 прекршоци од страна на возачите по однос на акциската,10 мерки по акциската за возачки дозволи, констатирано едно кривично дело по чл. 380 од КЗ односно употреба…

прочитај повеќе...

За настанот со насилството во Прилеп на две лица му е одредена мерка притвор во траење до 8 дена

 3,819 

 3,819  На 03.10.2022 полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода С.П.(34), Т.П.(32), двајцата одРосоман, Г.С.(25), Н.Н.(34) и В.С.(36), тројцата од Прилеп, постапувајќи по пријава од Р.Н.(35) од с.Мелница, Општина Чашка, според која додека тој и членови на неговото семејство со патнички возила патувале од с.Мелница кон с.Цапари, битолско биле пресретнати и физички нападнатиод неколку лица кои биле со патнички возила „поло“, со кавадаречки ознаки и „БМВ“, соприлепски ознаки. Лицата се приведени и подокументирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок. СВР Битола информира дека за настанот…

прочитај повеќе...

14 товарни моторни возила упатени на вонреден технички преглед на територија на СВР Битола

 2,295 

 2,295  Денеска (04.10.2022) во периодот од 07.00 до 11.00 часот на територија на СВР Битола беше спроведена акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи при управување на товарни моторни возила. Контролирани се 107 возила при што осум возила се исклучени од сообраќај, 14 товарни моторни возила се упатени во станица за технички преглед. Изречена е една мерка за возење под дејство на алкохол, санкционирани се двајца возачи за претовар на возилото, а при контролата санкционирани се и 11 останати прекршоци.  Засилените акциски контроли…

прочитај повеќе...

Оставката на Милевски доставена до пратениците

 6,570 

 6,570  Владата денеска ја испратила до Собранието на Македонија оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски и таа е веќе доставена до пратениците. Од Собранието информираат дека дополнително ќе известат на која седница ќе биде констатирана оставката на Милевски. Досега во Собранието не е пристигнат предлог за избор на нов министер, а од ЛДП веќе најавија дека за министерско место ќе биде предложен Ристо Пенов.

прочитај повеќе...

Патувале кон Цапари, биле пресретнати и физички нападнати од повеќе лица кои полицијата ги лиши од слобода

 3,334 

 3,334  На 03.10.2022 полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода С.П.(34), Т.П.(32), двајцата од Росоман, Г.С.(25), Н.Н.(34) и В.С.(36), тројцата од Прилеп, постапувајќи по пријава од Р.Н.(35) од с.Мелница, Општина Чашка, според која додека тој и членови на неговото семејство со патнички возила патувале од с.Мелница кон с.Цапари, битолско биле пресретнати и физички нападнати од неколку лица кои биле со патнички возила „поло“, со кавадаречки ознаки и „БМВ“, со прилепски ознаки. Лицата се приведени и подокументирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.- информираат од СВР…

прочитај повеќе...