Билтен СВР Битола ( настани)

 2,900 

 2,900  Свр БитолаНа 25.10.2022 во СВР Битола било пријавено дека околу21.30 часот во колонијална продавница на ул.„Младинскибригади“ во Битола едно лице со закана кон вработенатаодзело пари од дневниот промет. Се преземаат мерки зарасчистување на случајот.На 25.10.2022 во ОВР Прилеп, Е.М.(29) од с.Алданципријавил дека на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп бил физичкинападнат од И.Д. и И.Н. од Прилеп. Се преземаат мерки зарасчистување на случајот.На 25.10.2022 во СВР Битола, Г.Ј.(38) од Битола пријавилдека кај место викано „Јени мaале“ во Битола неговатамалолетна ќерка била касната од куче скитник.На 25.10.2022 во 20.42 часот во СВР…

прочитај повеќе...

8 мерки за возачи при контрола за првенство на минување на територија на СВР Битола

 962 

 962  Во текот на денешниот ден  (26.10.2022)во периодот од 06.00 до 10.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е акциска за првенство на минување. При контролата констатирани и законски санкционирани се 8 возачи. За време на контролата биле санкционирани и  останати 17 прекршоци.   Акциските контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила.

прочитај повеќе...

Претрес во Битола, пронајдена дрога и оружје , приведен еден дилер

 886 

 886  На 26.10.2022 во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода А. Д.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени хероин, пиштоли и куршуми.   Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање и расчистување на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

прочитај повеќе...

Преподобна Параскева (Петка)

 25,923 

 25,923  Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ? беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напушти родителскиот дом и отиде најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизуваше до својата старост. Кој би можел да ги прикаже сите трудови и страдања и демонски искушенија што ги претрпе Света Петка…

прочитај повеќе...

(ФОТО) Претепан новинарот Зоран Божиновски

 373 

 373  Зоран Божиновски синоќа во Битола бил претепан од две непознати лица, објави Плусинфо, приложувајајќи фотографии од сопственикот на „Буревесник“. Божиновски бил нападнат пред неговата куќа во Битола и со повреди бил пренесен во битолската болница, а неговата сопруга била сведок на целиот инцидент. На Божиновски му е скршен носот и има други повреди на главата. Изутринава е пуштен на домашно лекување, но попладнево повторно мора да се јави во болница. Напаѓачите најверојатно биле вооружени со метални боксирачи на рацете. Настанот бил пријавен во полиција.

прочитај повеќе...