19 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

 2,337 

 2,337  Во текот на изминатата вечер (29/30.10.2022)во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата констатирани и законски санкционирани се 19 возачи. За време на контролата биле санкционирани и 26 останати прекршоци. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила

прочитај повеќе...

Инцидент: Апасиев физички нападнат во Благоевград

 2,154 

 2,154  На денешното отворање на македонскиот културен клуб, претседателот на Левица – Димитар Апасиев беше физички нападнат од бугарски уфрлен шовинист! Провокаторот за време на целиот настан беше уфрлен во групата од Македонија, со дозвола од бугарската полиција, при што носеше звучник од кој се слушаа бугарски фашистички маршеви, за потоа да се истакнуваат и фашистички симболи. Кога присутните му ја исклучија музиката, провокаторот физички го нападна претседателот на Левица, Димитар Апасиев! Од видеото кое го добивме после физичкиот напад, може да се види како бугарската полиција воопшто не реагира, додека…

прочитај повеќе...