Приведен бегалец од битолскиот затвор, ќе биде вратен во казнено-поправната установа

 1,202 

 1,202  Денеска (03.11. 2022) во 17.30 часот од страна на полициски службеници од СВР Битола -ОВР Прилеп пред новата автобуска станица во Прилеп е лишен од слобода К. Р. (30) од с. Октиси,Струга, кој претходно бил пријавен дека денеска околу 11 часот избегал од КПУ Затвор Битола. Лицето ќе биде вратено во казнено поправната установа СВР Битола

прочитај повеќе...

Приведени петмина дрвокрадци во Прилеп

 2,897 

 2,897  Полициски службеници од СВР Битола-ПСОН Прилеп денеска 03.11.2022) на место викано Беловодица, Прилеп ги лишиле од слобода И. Р. (21), С. Ќ. (23), Е. К.(23),Е. М.(19) и Е. Р. (23), сите од Прилеп, кај кои биле пронајдени нелегално сечени огревни дрва. Пет возила и дрвната маса се одземени и по документирање на случајот ќе следува кривична пријава.

прочитај повеќе...

Свети Иларион Мегленски

 30,989 

 30,989  Родителите на св.Иларион биле видни и благочестиви луѓе. Тие уште како мал го дале да ги учи свештените книги. Кога наполнил осумнаест години, Иларион ги оставил родителите и заминал во манастир. По многу години поминати таму, игуменот пред својата смрт нему му го предал старешинството на манастирот. Така тој поминал многу години, добро раководејќи го монашкото братство. Но, Господ не го оставил да управува само со манастирот, туку посакал со него да го украси архијерејскиот престол. Пресвета Богородица се јавила на архиепископот Евстатиј во град Охрид и му рекла:…

прочитај повеќе...

Потпалувачот на патничкото моторно возило во Битола е фатен од страна на полицијата

 884 

 884  Денеска (03.11.2022), полициски службеници од Криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода З.А.(40)од Битола. Тој се сомничи дека на 02.11.2022 во 02.18 часот на ул.„Цане Василев“ во Битола предизвикал пожар на патничко моторно возило „бмв“ со битолски регистарски ознаки, сопственост на Р.Ф.(60) од Битола. Екипа на Територијалната противпожарна единица Битола го изгаснале пожарот, а повредени лица. По целосно документирање на случајот ќе следува пријава против лицето.- информираат од СВР Битола

прочитај повеќе...

10 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

 808 

 808  Во текот на вчерашниот ден (02.11.2022) на територијата на СВР Битола спроведена e акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 10 возачи. Од нив 3 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 7 возачи надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.  Акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да јазголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.-…

прочитај повеќе...