Едукативна работилница на СВР Битола

 1,442 

 1,442  Полициски службеници од Полициското одделение Велушина при Секторот за внатрешни работи Битола вчера (17.11.) во основното училиште “Крсте Петков Мисирков“ во селата Кравари и Бистрица, битолско, одржаа едукативна работилница. Работилницата на која учествуваа учениците и наставниот кадар тематски беше посветена на појавата на насилството како криминогено поведение меѓу младите, при што со учениците се разговараше за врсничкото насилство, потоа семејното насилство, насилството преку социјалните мрежи, насилството на спортски натпревари како и трговијата со луѓе. Едукацијата се фокусираше и на начините на рано препознавање и превенција од овие девијантни појави,…

прочитај повеќе...

Му се слошио и со возило излетал од патот при што починал

 2,184 

 2,184  На 17.11.2022 во СВР Битола било пријавено дека во с.Грнчари, ресенско, на патниот правец Макази-Маркова нога, на С.Е.(69)одс.Асамати, ресенско, управувајќи патничко моторно возило „фиат пунто“ со охридски регистарски ознаки, му се слошило исо возилото излетал од коловозот. С.Е. починал, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Увид на местотоизвршиле екипа од ОВР Ресен, а по наредба на Јавен обвинител телото било предадено на семејството.

прочитај повеќе...

Пронајден кокаин и мини лабораторија во тетовско, приведен дилер

 14,221 

 14,221  Полициски службеници од СВР Тетово денеска (18 ноември), по претходно обезбедена судска наредба, извршија претрес во домот на 47-годишниот Џ.Н. во тетовско Слатино. При претресот, пронајден е кокаин и мини лабораторија во која кокаинот се подготвувал за продажба, три дигитални ваги и рамка со 8 куршуми пиштолска муниција, калибар 7, 62 милиметри. Џ.Н. е лишен од слобода и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде изготвена соодветна кривична пријава, по што ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.

прочитај повеќе...

Прилепчанец физички нападнат од неговата сестра

 13,633 

 13,633  На 17.11.2022 во ОВР Прилеп, 63 – годишен прилепчанец пријавил дека во неговиот дом во Прилеп бил физички нападнатод неговата сестра. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

прочитај повеќе...

Кај две лица од Битола полицијата пронајде и одзеде хероин

 958 

 958  На 17.11.2022 во 21.20 часот на ул.„Девеани“ во Битола, полициски службеници на криминалистичката полиција при СВРБитола ги лишиле од слобода А.Ш.(30) и И.С.(29), двајцата од Битола, затоа што при преглед кај нив, кај А.Ш. биле пронајдении одземени хероин и предмети со остатоци од прашкаста материја. Тие биле задржани во полициска станица и по целоснодокументирање на случајот против нив ќе следува соодветена пријава.

прочитај повеќе...