Расчистена кражба во ресенско,лишени од слобода тројца крадци

 11,474 

 11,474  Полициски службеници од криминалистичката полиција приСВР Битола во соработка со Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен, ОВР Прилеп и ПО Ропотово во текот на вчерашниот ден и денеска лишија од слобода три лица Е.С.(38)од Битола, И.Н.(48)од Прилеп и А.А.(46)од с.Лажани, општина Долнени поради основи на сомнение дека на 27.04.2022 во с.Подмочани ,ресенско, во дворно место украле трактор ИМТ, сопственост на лице од Ресен.Тракторот е пронајден и ќе биде вратен на сопственикот, а против приведените ќе биде поднесена кривична пријава.

прочитај повеќе...

91 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

 1,840 

 1,840  Во текот на вчерашниот ден (24.11.2022) на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола засанкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 91 возачи.Од нив 55 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 36 возачи надвор од населено место. На сите прекршителиизготвени им се соодветни поднесоци.  Акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во нареднитеденови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста восообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.- апелира полицијата

прочитај повеќе...

На Широк Сокак уапсени три лица од Битола,кај нив била пронајдена и одземена прашкаста материја

 911 

 911  На 24.11.2022 на ул.„Широк сокак“ во Битола, полициски службеници од Полициска станица Битола ги лишиле одслобода М.М(24), Д.Т.(24) и В.Т.(24), сите од Битола, затоа што кај нив била пронајдена одземена прашкаста материја.По документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

прочитај повеќе...

СВР Битола поднесе кривична, иако им била одземена лиценцата за одгледување на растението канабис во фабриката продолжиле да работат

 597 

 597  СВР Битола поднесе кривична пријава против В.Т.(74), Л.Н.(42), Ж.Н.П.(54) и Г.Т.(54), сите од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет, наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Од почетокот на јануари до средината на август, В.Т. како стечаен управник на правен субјект организирал и обезбедил услови на Л.Н., Ж.Н.П. и на Г.Т., кои биле вработени, да работат нелегално. Тие, иако знаеле дека поради констатитрани неправилности од Министерството за здравство му била одземена лиценцата за одгледување на растението канабис за медицински цели…

прочитај повеќе...

Левица – Битола:ДЕНОВИ НА РАСКОШ ВО ОПШТИНА БИТОЛА

 202 

 202  Четиригодишниот период во опозиција, очигледно ги изгладнил актуелните општинските функционери. Во прегледите подолу Ви доставуваме листа на најпосетувани ресторани од страна на локалните функционери предводени од ВМРО-ДПМНЕ. 1. ЈУВЕНАЛИ ТРЕЈД ДОО БИТОЛА – РЕСТОРАН КАПРИ Според јавно достапните податоци, од 20 јануари до 14 октомври 2022 година, Општина Битола потрошила вкупно 519.241 денари само во овој ресторан. 2. ГЕНЕРАЛ ЛОРД ДООЕЛ БИТОЛА – РЕСТОРАН МИЛЕНИУМ Според јавно достапните податоци, од 01 јануари до 02 ноември 2022 година, Општина Битола потрошила вкупно 566.048 денари во овој ресторан. 3. ЈА-СА ДООЕЛ…

прочитај повеќе...