Во угостителски објект лишен од слобода битолчанец, во него пронајден хероин

 3,433 

 3,433  Денеска (18.12.2022) во 02.20 часот во угостителски објект на ул.„Железничка” во Битола, полициски службеници од Полициската станица Битола го лишиле од слобода Љ.Х.(35) од Битола затоа што кај него бил пронајден и одземен хероин. Лицето било задржано во полициска станица и по цеолосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.- соопштија од битолската полиција

прочитај повеќе...

Чудото на Свети Никола “Зоиното стоење”кое се случило 1956 година

 17,939 

 17,939  (По овој настан е снимен филм),денес во Верската Ризница ,ќе посветиме прилог токму посветен на Свети Никола ,за неговите чуда кои се многубројни,легендата за Зоиното стоење прочитајте ја во продолжение,станува збор за вистински настан кој и ден денес се прераскажува 1956 Година во времето на Советскиот диктатор Хрушчов, во градот Самара ,Русија, се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот православен свет. Во време кога, диктаторскиот режим сакал да го одвои народот од Бога,Бог допуштил да се случи ова чудо кое кај многумина ја вратило вербата…

прочитај повеќе...