ВРЕМЕТО УТРЕ

Loading

Сончево и релативно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб, а во источните делови умерен ветер од северозападен правец. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер.

прочитај повеќе...

Се помалку мажи прифаќаат да бидат домазети, ни жените не сакаат домазет

Loading

Што е тоа домазет? Маж што по женидбата живее во куќата на родителите на својата жена. Се оженив и отидов домазет. Множина: домазети. Се помала е бројката на мажи кои прифаќаат да бидат домазети но и жените не сакаат да земат домазет. Одвоивме неколку споделени јавни мислења објавени низ интернет на оваа тема Фала богу има сопствена куќа и живее сам па станбеното прашање ни е однапред решено   Инаку кога би морала да избирам – никако со моите . Искрено ама себично неможам да замислам остатокот од животот да го поминам…

прочитај повеќе...

Превентивни активности на СВР Битола

Loading

Секторот за внатрешни работи Битола во текот на вчерашниот ден и денеска реализира низа превентивни активности под мотото „Слави со срце, не со оружје”. Вчера(02.02.) во централното подрачје на Ресен со месното население беше разговарано за опасноста која демне од неовластено пукање со огнено оружје на разни свечености, како и за законската обврска при употреба на истото. За таа цел полициските службеници од ОВР Ресен на граѓаните низ централното подрачје и Градскиот пазар и им поделија летоци со едукативна содржина. Во Ресен, полициските службеници од ОВР Ресен реализираа и превентивни…

прочитај повеќе...

Еден од Седумдесеттемина апостоли!Утре се празнува Светиот апостол Тимотеј

Loading

Еден од Седумдесеттемина апостоли. Роден во Листра Ликаониска од татко Грк и мајка Еврејка. Мајка му и баба му Светиот апостол Павле ги пофалува за нивната нелицемерна вера (2 Тимотеј 1, 4 – 5). Во Листра Тимотеј за првпат се сретна со великиот апостол и самиот беше сведок кога Павле исцели еден човек од раѓање куцоног. Подоцна Тимотеј му беше речиси постојан сопатник на Павле, обиколувајќи ги со него Ахаја, Македонија, Италија и Шпанија Голем ревнител за верата, извонреден беседник и благодушен, Тимотеј многу придонесе за распростирањето на христијанската вера.…

прочитај повеќе...

Утре се празнува Преподобниот маченик Анастасиј

Loading

Според календарот на МПЦ Родум Персијанец. Незнабожечкото име му е Магундат. Кога царот Ираклиј војуваше со Персијанците, Магундат пребега кај христијаните, отиде во Ерусалим, се крсти и го доби името Анастасиј. Не му беше доволно што се крсти, туку се замонаши за сиот да Му се предаде на Господ. Покрај останатите подвизи постојано ги читаше житијата на Светиите и ги натопуваше книгите со солзи и самиот топло копнеејќи по мачеништво. Господ најпосле го овенча со венец на маченичка слава. Долго лежеше во затвор и беше луто мачен, додека царот Хозрој…

прочитај повеќе...