226 санкции за сообраќајни прекршоци викендот на територија на СВР Битола 

Loading

Секторот за внатрешни работи Битола во текот на викендот(02/03/04.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на СВР Битола санкционирани се 226 возачи, меѓу кои 124 мерки за возење повеќе од дозволената брзина ,31мерки за возење под дејство на алкохол,21 санкција за управување без возачка дозвола … Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

прочитај повеќе...

Санкционирани 20 возачи под дејство на алкохол на територијата на СВР Битола

Loading

На  (03/04.02.2024)во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена беше засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата санкционирани се 20 возачи од кои (9 во Битола,9 во Прилеп,2 во Ресен),а откриени биле и 10 останати прекршоци. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

прочитај повеќе...

ФЗО штрајкува, ќе работат само за неопходни предмети

Loading

Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од денеска ќе стапат во штрајк. Ќе се извршуваат само неопходните работни задачи како пријава на малолетно лице како член во осигурување, регулирање на осигурување за хоспитализирано лице и лекување во странство за итни случаи.

прочитај повеќе...

Пролетта ни пристигна во февруари

Loading

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и натпросечно топло со мала локална облачност и дневни температури од 12 до 20 Целзиусови степени. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. И утре времето ќе биде сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

прочитај повеќе...