Дневен билтен СВР Битола

Loading

На 06.02.2024 во 04.15 часот во СВР Битола, Д.А.(35) од Битола пријавил дека на ул.„Филип втори македонски” бил каснат од куче скитник. На 05.02.2024 на ул.„Цане Кузманоски“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода В.Ј.(51) и Р.Ј.(75), двајцата од Прилеп, затоа што  физички нападнале полициски службеници кои извршувале службени дејствија. По документирање на настанот, против нив ќе следува соодветен поднесок. На 05.02.2024 во 20.30 часот во ОВР Прилеп, Љ.Р.(43) од Прилеп пријавил дека неговиот малолетен син бил физички нападнат од двајца други малолетници кои ги познавал. Се преземаат мерки за расчистување на настанот. На 05.02.2024 во…

прочитај повеќе...

За гаснење на пожарот на отворено на планината Жеден е ангажиран еден полициски хеликоптер

Loading

За гаснење на пожарот на отворено на планината Жеден е ангажиран еден полициски хеликоптер. Гори само трева на тешко пристапен терен, нема опасност по населени места или било какви други објекти. ЦУК

прочитај повеќе...

Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски

Loading

Житие: Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски Роден во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред да се крсти учеше во Атина заедно со Св. Василиј Велики и со Јулијан Отстапник. Често му пророкуваше на Јулијан дека ќе биде отстапник од верата и гонител на Црквата, како што и стана. Врз Григориј особено влијаеше неговата мајка Нона.  Кога го заврши школувањето го прими Светото Крштение. Свети Василиј го ракоположи за епископ Сасимски, а царот Теодосиј Велики наскоро го повика на испразнетиот престол на Цариградскиот архиепископ. Состави многубројни дела од кои…

прочитај повеќе...