Во текот на 11-те месеци од 2022 година на подрачјето на СВР Битола бележи намалување во бројот на извршени Тешки кражби

 13,740 

 13,740  Во текот на 11-те месеци од 2022 година на подрачјето на СВР Битола бележи намалување во бројот на извршени Тешки кражби во куќи и станови намалување за -5% споредено истиот период од 2021 година. Тешките кражби регистрирани на подрачје на СВР Битола најчесто се извршени во куќи, станови и викендици со што е постигната ефикасност на нивно расветлување од 27%. Во делот на криминалитет во Битола за овие 11 месеци од 2022 година расветлени се 295 кривични дела за разлика од минатата 2021 односно постигната е ефикасност од 38…

прочитај повеќе...

СВР Битола во делот на недозволената трговија со дрога и оружје(11 месечие)

 13,755 

 13,755  Криминалистичката полиција при СВР Битола од областа на недозволена трговија со оружје во СВР Битола евидентира 37 кривични дела од недозволената трговија со оружје при што поднесени се 36 кривични пријави, против 42 сторители.Најчесто одземени предмети се: 18 парчиња оружје; муниција 423 парчиња и 22637 парчиња пиротехнички средства.СВР Битола од областа на недозволена трговија со дрога поднесе 79 кривични пријави за сторени 88 кривични дела по чл.215 и чл.216 од КЗ на РМ, против 100 сторители. Како резултат на рутинска проверка од страна на полициските службеници и насочено работење…

прочитај повеќе...

Дневен билтен СВР Битола 25-26 декември 2022

 15,694 

 15,694  На 26.12.2022 на регионален пат Прилеп -Македонски Брод, кај место викано„Сенокошка река“, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слободаА.К.(37) од Прилеп затоа што го нарушил јавниот ред и мир и агресивно се однесувалкон полициски службениц кои извршувале службени дејствија. По документирање наслучајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 25.12.2022 во СВР Битола, И.С.(49) од Битола пријави дека на Градскотошеталиште во Битола, неговиот малолетен син бил физички нападнат од неколкумалолетници. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.На 25.12.2022 на ул.„Широк Сокак“ во Битола, полициски службеници од…

прочитај повеќе...

На ул.Ленинова во Битола полицијата лиши од слобода битолчанец, кај него пронајдена и одземена марихуана

 2,016 

 2,016  На 25.12.2022 на ул.„Ленинова“ во Битола, полициски службеници од Полицискатастаница Битола го лишиле од слобода Б.З.(29) од Битола затоа што кај него билапронајдена и одземена марихуана. По документирање на случајот, против него ќебиде поднесена соодветна пријава.- соопштија од СВР Битола

прочитај повеќе...

Претрес во Битола, пронајдени пиштол и дрога

 5,449 

 5,449  На 21.12.2022 во 19.30 часот во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битола го лишиле од слобода Т.П.(33) од Битола. При претрес во неговиот дoм, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пиштол со рамка и пет куршуми, амфетамин, марихуана и други предмети со остатоци од марихуана и амфетамин. Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

прочитај повеќе...