Се трага по лице кое се фрлило од мост на Вардар во Скопје

 1,354 

 1,354  Екипи на МВР и противпожарните единици се во потрага по маж кој утрово скокнал од мостот Близнак на булевар „Србија“ во Скопје. На лице место се излезени екипи од Бригадата за противпожарна заштита (БППЗ) на Град Скопје како и екипи на МВР и истите преку Центарот за управување со кризи побараа подршка и ангажирање на спецализираните тимови за претрага во води од Дирекцијата за заштита и спасување. 

прочитај повеќе...

Инцидент: Апасиев физички нападнат во Благоевград

 2,150 

 2,150  На денешното отворање на македонскиот културен клуб, претседателот на Левица – Димитар Апасиев беше физички нападнат од бугарски уфрлен шовинист! Провокаторот за време на целиот настан беше уфрлен во групата од Македонија, со дозвола од бугарската полиција, при што носеше звучник од кој се слушаа бугарски фашистички маршеви, за потоа да се истакнуваат и фашистички симболи. Кога присутните му ја исклучија музиката, провокаторот физички го нападна претседателот на Левица, Димитар Апасиев! Од видеото кое го добивме после физичкиот напад, може да се види како бугарската полиција воопшто не реагира, додека…

прочитај повеќе...

На Новачки пат во Битола приколки без регистарски таблици?

 2,015 

 2,015  РЕАКЦИЈА НА ГРАЃАНИ Возила со приколки а приколките без таблички регистарски , возат низ улицата Новачки пат во Битола- велат граѓани!?.Дали возат или не, тоа на оваа релација ќе им го препуштиме на надлежните, наше е само да пренесеме реакција на граѓани дека на овој пат возеле возила со приколки а приколките им биле без регистарски таблички. Сезона е есен кога повеќе се набавуваат производи за зимница, дрва и слично но и за приколки има Закон и треба секој да го почитува фото илустрација

прочитај повеќе...

Автомобил се движи во рикверц на патот Ресен – Битола

 1,698 

 1,698  На профилот на „Гласот на Америка“ се појави видео на кое може да се забележи еден автомобил кој се движи во рикверц и предизвикува голема опасност. Автомобилот се движи наназад на патниот правец Ресен – Битола, а такво нешто е недозволиво. Возачот поради некоја причина не го завртел автомобилот и предизвикува голема опасност кон другите учесници во сообраќајот. Видео: Глас на Америка, Aвтор: Мики Трајковски, Охрид VIDEO TUKAhttps://www.facebook.com/watch/glasnaamerika/

прочитај повеќе...

Трае потрагата по возачот на „голфот“ што падна во Вардар, прашање е дали бил сам

 835 

 835  Продолжува потрагата по возачот на „голф 4′ кој вчера малку пред пладне излета од мостот на Вардар кај селото Желино и падна во реката. Не е познато дали возачот бил сам. Медиуми на албански јазик информираат дека станува збор за 22-годишниот Е.Р. од Куманово и пишуваат дека членови на неговото семејство биле на местото на несреќата и потврдиле дека станува збор за тоа момче. Од Центарот за управување со кризи доцна попладнето информираа дека повеќе тимови се вклучени во потрагата и дека водите ги пребаруваат нуркачи. „Освен специјализирана екипа…

прочитај повеќе...