23 возачи извршиле непрописно престигнување на територија на СВР Битола

 203 

 203  Во текот на денешниот ден (02.10.2022)во периодот од 14.00 до 19.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои вршат непрописно престигнување. При контролата констатирани и законски санкционирани се 23 возачи. За време на контролата биле санкционирани и останати 18 прекршоци. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила. Информација од СВР Битола

прочитај повеќе...

Кривична пријава против криминалец од Битола за сторени кражби, тешки кражби, загрозување на сигурност и разбојништва на подрачје на Битола

 1,494 

 1,494  Крималистичката полиција при СВР Битола до ОЈО Битола поднесе кривична пријава против М.А.(32) од Битола затоа што во период од месец март до месец септември 2022 година извршил седум кривични дела од кои една разбојничка кражба, четири кражби, една тешка кражба и едно загрозување на сигурноста со опасно орудие, сите на подрачјето на Битола,при што влегувал во куќи и станови и одземал пари, златен накит и други предмети со што се стекнувал со противправна имотна корист. Последното кривично дело М А. го извршил на 27.09.2022 во Битола, каде заедно…

прочитај повеќе...

Лишени од слобода две лица од Битола,физички нападнале полициски службеници кои извршувале службени дејствија

 2,420 

 2,420  На 29.09.2022 околу 18.20 часот на бул.„Први Мај“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола ги лишиле од слобода А.Т.(25) и З.Ј.(36), двајцата од Битола, затоа што физички нападнале полициски службеници кои извршувале службени дејствија. Тие биле задржани во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. СВР БИТОЛА

прочитај повеќе...

Во битолски продажен објект, и одзел пари на вработената со закана

 2,089 

 2,089  На 28.09.2022 во 21.17 часот во СВР Битола било пријавено дека во продажен објект на ул.„Васко Карангелевски“ во Битола едно лице со закана кон вработената одзело пари од дневниот промет. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.- соопштуваат од СВР Битола

прочитај повеќе...