Превентивни активности на СВР Битола

 11,733 

 11,733  Полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Битола денеска и вчера реализираа едукативни работилници во основните училилишта “Елпида Караманди“ и “Гоце Делчев“ во Битола, а во рамки на превентивниот проект “Безбедност во училиштата“ . Говорејќи за основната тема на овој проект – превенција од насилството меѓу учениците како и злоупотреба на дрога и алкохол – полициските службеници на учениците им презентираа искуства и практики како да се превенираат различните форми на насилство каде што учесници или жртви се децата, почнувајќи од врсничкото насилство, семејното насилство, насилството на социјални…

прочитај повеќе...

Сообраќајка во Ресен

 10,365 

 10,365  На 20.12.2022 во 16.20 часот во ОВР Ресен било пријавено дека накрстосница од ул,,Борис Кидрич“ и ул,,Иво Лола Рибар“ во Ресен сеслучила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксвагенголф“ со ресенски регистарски ознаки, управувано од З.М.(38) одс.Дрмени, ресенско и мотоцикл „јамаха“ со ресенски регистарскиознаки, управуван од И.Т.(36) од Ресен. Во несреќата, мотоциклистотсе здобил со тешки телесни повреди констатирани во Клиничкаболница Битола. Увид извршила увидна екипа на ОВР Ресен.

прочитај повеќе...

Запленети 2600 пиротехнички средства во Прилеп

 9,913 

 9,913  Денеска (21.12.2022) од страна на полициски службеници од СВР Битола- полициската станица од општа надлежност Прилеп на ул „Методија Шаторов- Шарло”, во близина на пазарот во Прилеп, при преглед кај З.М.(37) од Прилеп пронајдени се 2600 парчиња различни видови пиротехнички средства. Предметите од страна на полициските службеници се одземени, а со З.М е извршен службен разговор во полициска станица и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

прочитај повеќе...

Расчистена кражба во ресенско,лишени од слобода тројца крадци

 11,474 

 11,474  Полициски службеници од криминалистичката полиција приСВР Битола во соработка со Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен, ОВР Прилеп и ПО Ропотово во текот на вчерашниот ден и денеска лишија од слобода три лица Е.С.(38)од Битола, И.Н.(48)од Прилеп и А.А.(46)од с.Лажани, општина Долнени поради основи на сомнение дека на 27.04.2022 во с.Подмочани ,ресенско, во дворно место украле трактор ИМТ, сопственост на лице од Ресен.Тракторот е пронајден и ќе биде вратен на сопственикот, а против приведените ќе биде поднесена кривична пријава.

прочитај повеќе...

Пронајден кокаин и мини лабораторија во тетовско, приведен дилер

 14,221 

 14,221  Полициски службеници од СВР Тетово денеска (18 ноември), по претходно обезбедена судска наредба, извршија претрес во домот на 47-годишниот Џ.Н. во тетовско Слатино. При претресот, пронајден е кокаин и мини лабораторија во која кокаинот се подготвувал за продажба, три дигитални ваги и рамка со 8 куршуми пиштолска муниција, калибар 7, 62 милиметри. Џ.Н. е лишен од слобода и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде изготвена соодветна кривична пријава, по што ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.

прочитај повеќе...