И поповите ќе им укажуваат на верниците да штедат струја

 2,812 

 2,812  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оставри средба со поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, на која разговараа за енергетската криза и мерките кои ги презема Владата за полесно справување. Министерството за економија соопшти дека Бектеши го информираше поглаварот на МПЦ за мерките и препораките на Владата за штедење електрична енергија за институциите, домаќинствата и за бизнисот. – Ситуацијата со енергетската криза со која се соочуваме е сериозна и апелираме до сите граѓани да придонесат секој на свој начин полесно да…

прочитај повеќе...

Димовски е сменет од началник на Единицата за интервентна полиција

 2,605 

 2,605  Димовски беше командант на Единицата за прв одговор и интервенција „Алфи“, а во 2019  година беше назначен за началник на новата Единица на интервентна полиција. Димовски од понеделник не е началник на ЕБР фокус

прочитај повеќе...

Патот Гостивар – Стража во прекин поради сообраќајка

 2,976 

 2,976  Патот Гостивар – Стража, кај Каменоломите, од 12:30 часот е во прекин поради сообраќајна несреќа, информира АМСМ. Сообраќајот на овој патен правец е во прекин и во двата правца.

прочитај повеќе...

Во с.Лева Река полицијата од СВР Битола-ОВР Ресен , пронајде 10 м3 огревни дрва без жиг

 1,544 

 1,544  На 26.09.2022 во с.Лева Река, ресенско, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Ресен пронашле околу 10 м3 огревно дрво без жиг и соодветна документација. Исто така, на 26.09.2022 во Ресен, од Е.К. од Ресен било одземено патничко моторно возило „југо” без регистарски ознаки натоварено со огревно дрво без документација.Дрвата биле предадени на Шумска полиција и се преземаат мерки за расчистување на случаите.

прочитај повеќе...

Се укинува забраната за движење во шума

 4,542 

 4,542  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја укина забраната за движење во шума и шумско земјиште. Како што се наведува во соопштението, забраната е укината по претходно барање на ЈП „Национални Шуми“ – Скопје, од каде е добиена проценка дека е намалена опасноста и ризикот за појава на шумски пожари. Забраната беше воведена на 24 јуни.

прочитај повеќе...