Mомче од Берово почина од сепса по дренирање заб во штипската Болница

 848 

 848  На социјалните мрежи беа објавени неколку фотографии за смртта на 25-годишно момче од Берово. Јован Димовски од Берово починал од сепса предизвикана по интервенција на заб на штипската болница. „Само во нашата држава ,само со нашето здравство, само со нашите „професионални“ доктори во штипската болница може да се случи ова: Со 20 годишен сташ да направиш интервенција на заб и да ставиш еден обичен дрен наопаку. Па да предизвикаш сепса и пациентот да го пратиш дома со што предизвика на Ванчо животот да згасне на само 25години…..СРАМ ЗА ЦЕЛА…

прочитај повеќе...

По инцидент со колегата Костовски се огласи Апасиев

 202 

 202  Oткако за малку ќе се степаше со пратеникот на СДСМ Мартин Костовски, претседателот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев напиша статус на Фејсбук. „Со сељаците-сељачки, со интелектуалците-интелектуално“, напиша Апасиев.

прочитај повеќе...

Протест во 19 часот пред Влада, па марширање до МНР и Собрание

 229 

 229  Пред Владата денеска напладне продолжи протестот за отфрлање на францускиот предлог за деблокада на интеграциите на државава во Европската унија. Дел од учесниците со шатори седат пред Владата, а за вечер исто така се најавени нови собири. Околу владината зграда е поставена заштитна ограда, а видливо е и засилено полициско обезбедување. На почетокот на протестот учесниците скандинираа „Оставка“, „Македонија“, „Никогаш Северна само Македонија“… Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки на протестот изјави дека предлогот кој Владата на Ковачевски го прифаќа, е неприфатлив за државата. -Народот, интелектуалците, општествените чинители и експертската…

прочитај повеќе...

РОДИЛКА ОД УКРАИНА СЕ ПОРОДИ ВО ЧАИР: На свет донесе девојче

 282 

 282  Министерот за здравство, Беким Сали објави убави од Гинекологија во Чаир, посочуваќи дека родилка од Украина донесе на свет девојче. -Оксана од Украина донесе на свет девојче тешко 3.890 кг и долго 54 см. Мајката Оксана и новороденчето се во добра состојба. За нив се грижи тимот од гинеколози, педијатри и медицински сестри кои се во сигурни раце. Во разговор таа ме извести дека е задоволна од здравствената услуга и дека се чувствува добро. Ѝ посакав добро здравје и многу среќни моменти.- напиша тој

прочитај повеќе...

Заев:Украина,Тие се нашите херои, а ние, нивните поддржувачи

 220 

 220  Поранешниот премиер Зоран Заев попладнево преку „Фејсбук“ ја осуди агресијата врз Украина и упати поддршка до раководството на земјата и до украинскиот народ да опстои во одбраната. – Овие денови секој момент го живееме со украинскиот народ. Даваме поддршка, сочувствуваме, ја споделуваме нивната болка и нивната храброст. Тие се нашите херои, а ние, нивните поддржувачи. Упатувам силна осуда на агресијата која деновиве се спроведува врз суверената Украина и во исто време упатувам уште посилна поддршка до раководството на земјата и до целиот украински народ за да опстојат и за да…

прочитај повеќе...