22.12 – ЗАЧЕТИЕ НА СВЕТА АНА

 12,183 

 12,183  Раѓањето на Богородица не било ни случајно ни обично, затоа што идната мајка на Спасителот Исус Христос требало да се роди од родители свети, чисти и праведни. Тие, исто така, требало да бидат од двете еврејски лози од Давидовата и Ароновата, бидејќи од првата произлегувале еврејските цареви, а од втората старозаветните првосвештеници. Во тоа време меѓу малкуте праведни луѓе во градот Назарет биле и родителите на Пресвета Богородица Јоаким и Ана. Јоаким бил токму од царскиот род Давидов, а Ана од родот на првосвештениците. И двајцата биле многу скромни,…

прочитај повеќе...

Чудото на Свети Никола “Зоиното стоење”кое се случило 1956 година

 13,394 

 13,394  (По овој настан е снимен филм),денес во Верската Ризница ,ќе посветиме прилог токму посветен на Свети Никола ,за неговите чуда кои се многубројни,легендата за Зоиното стоење прочитајте ја во продолжение,станува збор за вистински настан кој и ден денес се прераскажува 1956 Година во времето на Советскиот диктатор Хрушчов, во градот Самара ,Русија, се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот православен свет. Во време кога, диктаторскиот режим сакал да го одвои народот од Бога,Бог допуштил да се случи ова чудо кое кај многумина ја вратило вербата…

прочитај повеќе...

Свети Иларион Мегленски

 30,989 

 30,989  Родителите на св.Иларион биле видни и благочестиви луѓе. Тие уште како мал го дале да ги учи свештените книги. Кога наполнил осумнаест години, Иларион ги оставил родителите и заминал во манастир. По многу години поминати таму, игуменот пред својата смрт нему му го предал старешинството на манастирот. Така тој поминал многу години, добро раководејќи го монашкото братство. Но, Господ не го оставил да управува само со манастирот, туку посакал со него да го украси архијерејскиот престол. Пресвета Богородица се јавила на архиепископот Евстатиј во град Охрид и му рекла:…

прочитај повеќе...

Преподобна Параскева (Петка)

 25,923 

 25,923  Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ? беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напушти родителскиот дом и отиде најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизуваше до својата старост. Кој би можел да ги прикаже сите трудови и страдања и демонски искушенија што ги претрпе Света Петка…

прочитај повеќе...

Кирил Лешочки прогласен за светец, ќе се празнува на 25 март

 29,006 

 29,006  По вчерашната Воскресна Вечерна богослужба во Лешочкиот манастир, денеска со Света Божествена архиерејска литургија во тетовскиот соборен храм „Свети Кирил и Методиј“ продолжи процесот на прогласување на преподобниот Кирил Пејчиноновиќ за светител Кирил Лешочки. Поглаварот на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) г.г Стефан во сослужение со архиереите на Светиот Архерејски Синод (САС) чиноначалствува со службата.

прочитај повеќе...