ЈКП Водовод Битола на терен кај пожарот

ЈКП Водовод Битола “JKP Vodovod Bitola” 6 мин.  ·  Почитувани сограѓани, По избувнувањето на пожарот во населба Баир, покрај Противпожарната единица на Битола, на терен интервенираат и екипи на ЈКП Водовод Битола. Да се однесуваме одговорно и совесно кон природата!

прочитај повеќе...

КРИЗНИОТ ШТАБ ЦЕЛОСНО АНГАЖИРАН ЗА СТАВАЊЕ ПОД КОНТРОЛА НА ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НАД БИТОЛА

Заедно со екипите на Штабот за заштита и спасување, пожарникарите од ТППЕ Битола, доброволните пожарникарни друштва и граѓаните доброволци активно работиме на терен, борејќи се со огнената стихија која ја зафати обиколницата на Битола. Состојбата е сериозна и за жал имаме двајца повредени пожарникари кои не се во животна опасност. Ги ангажираме сите расположливи ресурси за што побрзо локализирање на пожарот.- објави Тони Коњановски градоначалник на Битола https://www.facebook.com/konjanovskitoni?cft[0]=AZUt2o94hYyNiM0MSOoK5wDME8ev-r4aEtML10n-Znm21_ettiKAAGkFmkgtpGDkLkixSr8Fpqqk8XwT6fm_81g4EyqCGY8PWrL5HLObBm8frmFN__5Uucrif34Z3XVxN12yYr5T9qaf0tWbIyhsan63_jDfV__15h-i3qoXG6T7sMG3Khf9TtxUTH3RgwoJNvlw9QG8mLGUbPeSgh6nRg7z&tn=-UC%2CP-R

прочитај повеќе...

169 санкционирани возачи викендот на подрачје на СВР Битола

Секторот за внатрешни работи Битола во текот на викендот (12/13/14.07.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на СВР Битола изречени се вкупно 169 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 14 санкции, 47 санкции за брзо возење ,20 санкции за управување под дејство на алкохол, 14 мерки за непрописно паркирање, 13 мерки за неносење на заштитна кацига -шлем, три санкции за користење мобилен телефон при возење…. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја…

прочитај повеќе...

Во Крклино пожар на сува трева зафатил и куќа, повредени нема

На 10.07.2024 во СВР Битола, В.С.(34) од с.Крклино пријавил дека во атар на с.Крклино настанал пожар кој зафатил сува трева, кој се проширил и зафатил и куќа, сопственост на С.С.(50) од Битола. Повредени лица нема, а увид извршила увидна екипа на СВР Битола. СВР Битола

прочитај повеќе...

74 годишен битолчанец ја чистел пушката па се повредил

СВР Битола билтен На 10.07.2024 во СВР Битола било пријавено дека на ул.„Ристо Кавалиновски“ во Битола има лице повредено со огнено оружје. Од страна на увидна екипа од СВР Битола излезено е на местото на настанот при што констатирано е дека Т.С.(74) од Битола, додека ја чистел пушката, се повредил, по што е пренесен во Клиничка болница Битола за укажување на лекарска помош.  Увидот го извршила увидната екипа на СВР Битола.

прочитај повеќе...