Испратен е авион ,силен пожар во близина на Неготино

 1,227 

 1,227  Силен пожар изби во таканаречената Гоцева Шума во близина на Неготино. На местото испратен е авион на Дирекцијата за заштита и спасување кој што се очекува во секој момент да полета кон боровата шума, објави Центарот за управување со кризи. Не терен се територијалните противпожарни единици од Неготино и Кавадарци кои тешко воспоставуваат контрола поради засилениот ветер. Доколку состојбата со пожарот се влошува, ќе полетаат и двата хеликоптери на МВР, велат од ЦУК.

прочитај повеќе...

МВР:Приведени девет бугарски навивачи кои го нарушиле јавниот ред и мир на стадионот во Скопје

 1,235 

 1,235  Приведени девет бугарски навивачи кои го нарушиле јавниот ред и мир на стадионот во Скопје, пред натпреварот помеѓу Шкупи и Левски Софија На 27.07.2023 од страна на Единицата за брзо распоредување приведени се Г.Б, З.З., В.Д., Г.К., Б.А., В.Ј., И.К., Д.П.Д. и А.В.И., сите бугарски државјани, кои го нарушија јавниот ред и мир со агресивно однесување кон полициски службеници кои вршеа службени дејства на стадионот „Тодор Проески“, непосредно пред почетокот натпреварот од второто квалификациско коло во Конференциската лига помеѓу Шкупи и Левски Софија, кој вечерва се игра во Скопје.…

прочитај повеќе...

СО БРЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА Е ИЗГАСНАТ ПОЖАР НА ВОДНО

 1,421 

 1,421  ПО ПРИЈАВА НА ГРАЃАНИТЕ НА 112 СО БРЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА Е ИЗГАСНАТ ПОЖАР НА ВОДНО Во ЦУК на Единствениот број за итни ситуации 112, на пладне е примена пријава на пожар на Водно крај Скопје, во месноста ,,Марково крушче”. Веднаш се известени пожарникарите од БППЗ и надлежни јавни претпријатија на Град Скопје. Тие брзо излегле на терен и го изгаснале пожарот што имал зафатено сува трева и нискостеблести растенија, а имало опасност да ја зафати и шумата.

прочитај повеќе...

Пожар на отворен простор во непосредна близина на с. Соколарци, Општина Чешиново-Облешево

 289 

 289  ТППЕ Кочани по дојава од Е-122, во 11,40 часот на терен интервенираат на пожар на отворен простор во непосредна близина на с. Соколарци, Општина Чешиново-Облешево. Во моментот гори сува трева, нискостеблеста шума и стрниште. Поради силниот ветер пожарот се шири брзо а неговото гаснење е отежнато. Моментално се интервенира со 12 пожарникари и 3 ПП возила како и дел од месното население. Во гаснењето на пожарот се приклучија и ДПД Кочани со 1 ПП возило и 3 доброволци. За пожарот се известени МВР ПС Кочани, ПОЗС Кочани и градоначалникот…

прочитај повеќе...

Меморијалниот натпревар „Трајан Кочишки-Куља“ сезонава во знак на младинските шампиони

 169 

 169  Меморијалниот натпревар во спомен на Трајан Кочишки-Куља ќе се игра и оваа година. Откако овој натпревар секое лето нуди изненадувања, сега подготви уште едно. По гостувањето на ветераните на големиот Партизан, култниот Тетекс пд Тетово, „вечното дерби“ на македонскиот фудбал меѓу Пелистер и Вардар, гостувања на култни клубови од регионот и од земјата, летово турнирот подготви ново издание.  Ни претставува особена чест и задоволство да ги претставиме учесниците на четвртиот меморијален фудбалски натпревар во чест и спомен на Трајан Кочишки-Куља. По „вечното дерби“ од минатата година, оваа година имаме…

прочитај повеќе...