Во Европа започнува вежба на нуклеарните сили на НАТО

 2,724 

 2,724  Вооружените сили од 14 земји-членки на НАТО денеска почнаа годишна вежба за симулирање на одбраната на територијата што ја покрива Алијансата користејќи нуклеарно оружје. Во вежбите, наречени „Steadfast Noon“, учествуваат 60 авиони, вклучувајќи борбени авиони, авиони за надзор и полнење гориво, како и бомбардери Б-52 од САД, кои ќе летаат од Северна Дакота, според НАТО. Вежбата ќе продолжи до 30 октомври, соопштија од Алијансата. Вежбата е редовна, се одржува секоја година и нема директна врска со настаните околу војната во Украина, објасни минатата недела генералниот секретар на пактот Јенс…

прочитај повеќе...

Расте бројот новозаразени и хоспитализирани лица со коронавирус во Австрија

 5,619 

 5,619  Летниот бран на коронавирусот во Австрија не само што го зголемува бројот новозаразени, туку почна да ги погодува и болниците бидејќи бројот хоспитализирани пациенти со Ковид повторно го достигна нивото од крајот на јануари. Според австриското Министерство за здравство, моментално во болниците има 1.235 пациенти со Ковид, од кои 77 се на одделенија за интензивна нега. За само една недела бројот на заболени од Ковид, со тешка форма на болеста, на одделенијата за интензивна нега е зголемен за 57 отсто.

прочитај повеќе...

Макрон: Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја, изборот е ваш

 6,130 

 6,130  Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во активна фаза на процесот за пристапување кон Европската Унија. Изборот е ваш, се вели во пораката од претседателот на Франција, Емануел Макрон, објавена од Француската амбасада во Скопје. Ваше е, порачува Макрон, да ја донесете одлуката која ќе ја обликува иднината на Северна Македонија, за која, како што вели, е убеден дека нејзина определба е да биде целосно дел од европското семејство. – Сега останува…

прочитај повеќе...

Во Украина се одржа Богослужба под вердо небо, на местото каде што имаше црква која е уништена

 4,572 

 4,572  СЕЛО ДОНИНО -Украина , место на БОЖЈИ ЧУДА И ИСЦЕЛУВАЊЕ НА БОЛНИТЕ Денес, 1 јули 2022 година, во село ДОНИНО – КАМЈАНКА, се одржа Божествена Литургија под отворено небо на местото каде што имаше храм кој сега е уништен, се одржа литургија во близина на гробовите на свештениците, поворка до исцелителен извор, молитва со осветување на вода, празничен благословен оброк. Во сите овие настани учествувале повеќе од сто православни христијани од Александријско и Кировоградска епархија. Сите активности реализирани се од игуменот на локалниот храм на јеромонахот протоереј Василиј Мазурок,…

прочитај повеќе...

Зголемените трошоци за живот, во Белгија ги извадоја луѓето на протести

 1,719 

 1,719  Штрајкот во Белгија поради зголемите трошоци за живот го принудил аеродромот во Брисел да ги откаже сите патнички летови денеска, а ширум земјата е сопрен и автобускиот превоз. Синдикатите рекле дека очекуваат десетина илјади луѓе на демонстрациите во Брисел. Возовите сообраќаат, но делумно поради тоа за на демонстрантите да им се овозможи да се соберат во главниот град на Белгија. Бриселскиот аеродром соопштил дека не може да дозволи проаѓање на патнички летови бидејќи штрајкот се проширил на безбедносниот персонал. Локалниот јавен превоз вршел минимални услуги. Инфлацијата во Белгија во…

прочитај повеќе...