Кривична пријава за примање поткуп

 1,839 

 1,839  Кривична пријава за примање поткуп Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против С.С. од Скопје, полициски службеник во полициска станица при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ На 26.07.2022, при вршење службени дејствија на автопатот Скопје – Миладиновци, при контрола на патничко возило, пријавениот побарал и примил 2.000 денари од лице за да не изготви записник и прекршочен платен налог за сторен и констатиран сообраќаен прекршок. После тоа, оштетеното лице го…

прочитај повеќе...

Во патнички автомобил со битолски регистарски ознаки пронајдено тело на починато машко лице

 2,627 

 2,627  На спореден пат кај Тиквешкото Езеро во близина на Кавадарци синоќа беше пронајден патнички автомобил со битолски регистарски ознаки и тело на починато машко лице во распаѓање. Поради лошата пристапност на теренот, полициски екипи од ОВР Кавадарци и СВР Велес денеска извршија увид на лице место. Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци издаде наредби за обдукција на телото на починатиот со цел да се утврдат причините за смртта, како и за ДНК анализа со која ќе се утврди неговиот идентитет.​

прочитај повеќе...

Во дебарско полицијата пронајде парцели со канабис кој на црн пазар би се добила марихуана од 500.000 евра

 3,243 

 3,243  Во дебарско пронајдени парцели со канабис од кој на црниот пазар би се добила марихуана во вредност од околу 500.000 евра На 27/28.07.2022 од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Блато, при Регионалниот центар за гранични работи Запад, во месноста Орман, атар на дебарското село Спас, во непосредна близина на границата со Република Албанија, по преземени мерки и активности, пронајдени се повеќе парцели засадени со канабис сатива. Притоа, на парцелите биле засадени околу 500 стебла, од кои на црниот пазар би се…

прочитај повеќе...

Две лица во случајот со запаленото возило на пратеникот Ристески се приведени

 2,238 

 2,238  Две лица се приведени во случајот со запаленото возило на пратеникот Петар Ристески, кое во пожар целосно изгоре вчера во раните утрински часови. Едното лице е од прилепското село Ново Лагово на возраст од 41 година, а другото лице е од Прилеп на возраст од 31 година. Според јавниот обвинител од прилепското основно јавно обвинителство Маријана Илиеска, на едно од двете лица, 31-годишниот прилепчанец му е определен притвор до осум дена поради спречување на службеното лице во извршувањето на должноста. -Се прибира доказниот материјал во случајот, налогот е даден…

прочитај повеќе...

Кај депонијата во Неготино маж пронајден починат

 969 

 969  Во близина на неготинското село Дуброво, кај градската депонија Неготино, синоќа околу 22 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово, пронашле тело на починато машко лице, на возраст од 25 до 35 години, информираа денеска од СВР Велес. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на јавен обвинител, телото било дадено на обдукција. Бил извршен увид на лице место.

прочитај повеќе...