ЛЕВИЦА НЕ СЕ ИЗВИНУВА НИКОМУ, ОСОБЕНО НЕ НА ОНИЕ КОИ ГО КРАДАТ НАРОДОТ

 28 

 28  Една недела Бојкоски не дава отчет зошто се потрошиле 1.300.000 денари средства во време на криза, туку напразно се заканува со некакви тужби Заменик градоначалникот на Општина Битола, Бојан Бојкоски, објаснува како ние сите носители на јавни функции не смееме да шириме лажни вести. Да го потсетам колегата Бојкоски, како втор човек во градот, носи одговорност за цела локална самоуправа и потписниците на овие високи енормни пари на граѓаните потрошени во угостителските дејности. Документот што го приложува колегата, нема никаков датум од кога датираат овие суми. Информациите и сумите…

прочитај повеќе...

СВР Битола билтен за 27.11.2022

 718 

 718  Свр БитолаНа 27.11.2022 околу 18.20 часот во с.Бела Црква, општинаКривогаштани, полициски службеници од Полициското одделениеКривогаштани го привеле Х.Т.(49) од с.Големо Коњари. Тој билзатекнат како со патничко возило „опел корса“ без регистарски ознаки,превезувал бесправно исечени и нежигосани огревни дрва. Дрвата ивозилото биле одземени и дадени на Шумска полиција запонатамошна постапка. При интервенцијата со повреда се здобиледен полициски службеник. Лицето било задржано во полицискастаница и по целосно документирање на случајот против него ќе бидеподнесена соодветна пријава.На 27.11.2022 во СВР Битола, Љ.А.(59) од Битола пријавил дека наул.„Генерал Васко Карангелевски“ во Битола бил…

прочитај повеќе...

Aкциска контрола на СВР Битола во угостителски објекти, затекнати малолетници

 2,524 

 2,524  На  25/26.11.2022 година, во времето од 23.00 часот до 03.00  часот,од страна на полициски службеници од криминалистичката полиција и од униформираната полиција при СВР Битола, по претходно изготвен план, спроведена e акциска контрола  во шест  угостителски објекти во Битола. При контролата, во четири угостителски објекти затекнати се седум малолетници подоцна од 24 часот. Малолетниците се предадени на родителите, а по документирање на случаите ќе бида поднесени соодветни поднесоци.

прочитај повеќе...

Во Битола во организација на Ротари клуб “Широк сокак” од Битола, одбележан 25 ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените

 2,515 

 2,515  Вчера (25.11.2022) во Битола инспектори за семејно насилство на СВР Битола, заедно со претставници на Советот за превенција на детско престапништво , психолози и др. ,а во организација на Ротари клуб “Широк сокак” од Битола учествуваа на трибина во склоп на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство “. Оваа кампања во Република Северна Македонија се одбележува од 2014 година и има цел да ја подигне општествената свест и да поттикне на размислување за индивидуалниот и колективниот придонес во борбата за спречување на родово базираното насилство, а се…

прочитај повеќе...

Расчистена кражба во ресенско,лишени од слобода тројца крадци

 2,629 

 2,629  Полициски службеници од криминалистичката полиција приСВР Битола во соработка со Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен, ОВР Прилеп и ПО Ропотово во текот на вчерашниот ден и денеска лишија од слобода три лица Е.С.(38)од Битола, И.Н.(48)од Прилеп и А.А.(46)од с.Лажани, општина Долнени поради основи на сомнение дека на 27.04.2022 во с.Подмочани ,ресенско, во дворно место украле трактор ИМТ, сопственост на лице од Ресен.Тракторот е пронајден и ќе биде вратен на сопственикот, а против приведените ќе биде поднесена кривична пријава.

прочитај повеќе...