Милорад Миновски нов учесник во Задруга 6

 1,210 

 1,210  Доскорешниот кошаркар на Вардар, Милорад Миновски, кој е еден од најдобриte македонски баскеташи во „3Х3“ ќе биде учесник во шестото издание од српското реално шоу „Задруга“, пишуваат медиумите од северното соседство. Србите го претставуваат како проблематичен, со проблеми со законот, што самиот го демантира, иако потврдува дека поради улична кавга неодамна автомобилот му бил кренат во воздух и тоа пред неговата зграда. Тој во „Задруга“ ќе има сличен на себе, барем според физичкиот изглед и тоа Кристијан Голубовиќ, кој е познат како силно момче со многу тетоважи на телото. Миновски ќе…

прочитај повеќе...

Македонија Колевка на Балканското Христијанство (видео)

 911 

 911  Македонија трет дел, Охридско езеро и црквата света Софија се прикажани на видеото изработено од Светосавската градина и манастирот Свети Лука во Бошњан Предлагаме да ја погледнете нивната репортажа за убавините на нашата земја

прочитај повеќе...

Како УМС Вмро – Дпмне Битола ги промовираше духовните вредности

 363 

 363  Видеото е од 2014 година. Од нашата Архива содржина на видеото -На денешната Богослужа во битолската црква Света Недела покрај верниците присуствуваа и членови на Унија на Млади Сили од ВМРO ДПМНЕ – од Битола. За Новост претставникот од Општинскиот комитет на Унијата на Mлади Сили од Битола Игор Петковски изјави дека нивната денешна посета на ова свето место е поради покренувањето на иницијативата да се промовираат духовните вредности кај младите. Од оваа партија најавуваат дека наскоро ќе реализираат трибина наменета за веронауката. Воедно Унија на Млади Сили при…

прочитај повеќе...