ЦУК: Потрагата се засилува по лицето кое со приватно моторно возило „голф 4“ падна вчера во водите на реката Врадар кај с.Желино

 283 

 283  Согласно информациите во Центарот за управување со кризи (ЦУК), добиени од ангажираните субјекти – институции од Системот за управување сом кризи (СУК) и денеска од раните утрински часови потрагата е продолжена и се засилува по лицето кое со приватно моторно возило „голф 4“ падна вчера во водите на реката Врадар кај мостот во село Желино. По добиени податоци од раководителот на Регионалниот центар за управување со кризи (РЦУК) Тетово, од лице место на терен, во потрага до 14.30 биле вклучени пет лица од Полициската станица (ПС) Јегуновце, лица од…

прочитај повеќе...

Тимовите за брз одговор за заштита и спасување под вода на ДЗС и денеска се на терен

 284 

 284  Тимовите за брз одговор за заштита и спасување под вода на ДЗС и денеска се на терен по потрага по лицето кој вчера излета со автомобил од мостот на реката Вардар кај Желино

прочитај повеќе...

Министерството за одбрана демантира дека се селектираат војници преку СДСМ

 291 

 291  Министерството за одбрана информира дека процесот на пријавување и селекција за конкурсот за прием на професионални војници се спроведува согласно професионални норми и стандарди. Во врска со натписите во некои портали, а се однесуваат на објава на фејсбук профил на општинската организација Арачаиново на политичката партија СДСМ ве информираме дека процесот на пријавување и селекција за конкурсот за прием на професионални војници се спроведува согласно професионални норми и стандарди и МО и Армијата не дозволуваат било какви партиски или друг вид на влијание. Во Армијата војниците кои ќе бидат…

прочитај повеќе...

Командир на полициска станица оди во затвор за дрога

 940 

 940  По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, во Основниот кривичен суд Скопје беше објавена осудителна пресуда за К.С. – командир на ПС, обвинет за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“. На обвинетиот за кој обвинителството докажа дека го сторил кривичното дело што му става на товар, судот му изрече казна затвор во траење од четири години и шест месеци. -Aкцијата…

прочитај повеќе...

Милевски дефинитивно си заминува од Владата

 795 

 795  Министерот за локална самоуправа од редовите на Либерално-демократската партија, Горан Милевски денеска се очекува да ја депонира својата оставка до Владата. Милевски, како што вчера изјави за МИА, се повлекува од лични причини, а до крајот на неделата се очекува неговата партија да предложи нов кандидат за министер. Новиот министер, според Милевски, нема да биде од редовите на пратениците. – Се исклучува можноста тоа да биде некој од пратениците, изјави Милевски за МИА. Дел од медиумите објавија дека Милевски ќе се повлече и од лидерската функција во ЛДП, а…

прочитај повеќе...